Menu

EKS_KV_baner_CTA_600x100px_RYNEK_INWESTYCJI-2
banner PLOM (1200 x 200 px)
previous arrow
next arrow

Menu

Regina Jeziórska – sukcesy efektem wiedzy i kreatywności

Regina Jeziórska

Regina Jeziórska

To dzięki wiedzy, zaangażowaniu i kreatywności pracowników możliwe są sukcesy – mówi w jubileuszowym roku stulecia Instytutu Chemii Przemysłowej jego dyrektor, dr hab. inż. Regina Jeziórska, prof. IChP.

W tym roku Instytut Chemii Przemysłowej obchodzi 100. rocznicę powstania. Jak w roku jubileuszowym patrzy pani na tradycje i historyczne korzenie ośrodka w kontekście jego pozycji, osiągnięć i współczesnej działalności badawczej?

– Instytut Chemii Przemysłowej istnieje od 1916 roku, kiedy to z inicjatywy prof. Ignacego Mościckiego powstała we Lwowie pierwsza w Polsce placówka naukowo-badawcza związana z przemysłem chemicznym – spółka METAN, przekształcona następnie w 1922 roku w Chemiczny Instytut Badawczy. W 1926 roku siedzibę instytutu przeniesiono do Warszawy.

Działania podejmowane przez IChP w ostatnich latach są ściśle związane z jego ciągle aktualną podstawową misją sformułowa-ną przez głównego inicjatora ośrodka – prof. Ignacego Mościckiego i zapisaną 100 lat temu w statucie jako główny cel działania instytutu: „działalność pionierska w kierunku pracy naukowo-twórczej nad budową przemysłu chemicznego w Polsce”.

Działalność naukowo-badawcza instytutu jest ukierunkowana na innowacyjne badania rozwojowe i przemysłowe. Dorobek powojenny instytutu obejmuje ponad 2000 patentów oraz setki oryginalnych opracowań technologicznych i aparaturowych zastosowanych na skalę przemysłową nie tylko w kraju, lecz także za granicą.

Wynalazki opracowane w IChP zdobywają medale i wyróżnienia na liczących się międzynarodowych wystawach, takich jak Brussels Innova czy iENA w Norymberdze. Czemu przypisuje pani ich sukces?

– Przede wszystkim jest to zasługa naszej kadry naukowo-badawczej. To dzięki wiedzy, zaangażowaniu i kreatywności pracowników możliwe są sukcesy. Wszystkie nasze wynalazki mają bardzo duży, aczkolwiek zróżnicowany potencjał komercjalizacyjny, a dedykowane są różnym obszarom gospodarki – od budownictwa poprzez przemysł chemiczny po rolnictwo.

Oznacza to, że opracowane w IChP innowacyjne rozwiązania technologiczne nie konkurują ze sobą, a jednocześnie umożliwiają wzmocnienie ugruntowanego i znaczącego miejsca instytutu jako placówki badawczej.

Większość prac instytutu odpowiada zapewne bardzo konkretnym potrzebom poszczególnych zakładów chemicznych, ale są też projekty dedykowane bezpieczeństwu w znacznie szerszym rozumieniu. Jak państwa prace przekładają się na bezpieczeństwo w wymiarze publicznym?

– Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo chemiczne, od wielu lat prowadzimy działalność usługową, taką jak opracowanie kart charakterystyki czy analizy ryzyka procesowego. Nasi pracownicy są zaangażowani w działalność grup roboczych stanowiących eksperckie zaplecze procesu legislacyjnego.

Dwa lata temu instytut podjął nową działalność dotyczącą zapobiegania zdarzeniom, w których niebezpieczne właściwości substancji chemicznych wykorzystywane są do powodowania zniszczeń lub wywołania terroru. W jednym z projektów skupiliśmy się na działalności podstawowej podmiotów łańcucha dostawczego chemikaliów, wskazując, na jakie substancje należy zwrócić uwagę i jakie zabiegi organizacyjne zastosować, aby ograniczyć podatność na działania przestępcze.

Opracowaliśmy zestaw dobrych praktyk i metodykę szkoleniową w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zasobów własnych przedsiębiorcy oraz zredagowaliśmy „Podręcznik Trenera Bezpieczeństwa Chemicznego” – unikalną pozycję wydawniczą w tej dziedzinie. Rozszerzając naszą działalność w zakresie bezpieczeństwa materiałów CBRN, współtworzyliśmy w ramach międzynarodowego konsorcjum program szkoleniowy dla nauczycieli akademickich i studentów w zakresie bezpieczeństwa materiałów chemicznych, biologicznych i radiacyjnych.

Rozmawiała Renata Wojciechowska

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.