Menu
 • Menu

  Recesja we Włoszech a w strefie euro spowolnienie

  Recesja we WłoszechProdukt Krajowy Brutto Włoch zmniejszył się w IV kwartale 2018 roku o 0,2 procenta – podała brytyjska telewizja BBC. Ponieważ w III kwartale również mieliśmy do czynienia ze spadkiem, który wyniósł 0,1 procenta, recesja we Włoszech stała się faktem. Jak twierdzi premier Giuseppe Conte, spadek najprawdopodobniej będzie jeszcze trwał w 2019 roku. Do tego dane ekonomiczne ze strefy euro pokazują spowolnienie wzrostu PKB.

  Recesja we Włoszech stanowi jeden z przejawów słabej dynamiki wzrostu PKB w całej strefie euro. W ostatnich trzech miesiącach 2019 roku wyniósł on łącznie we wszystkich 19 krajach posiadających wspólną walutę tylko 0,2 procenta w ujęciu kwartalnym. W III kwartale gospodarka strefy rosła w tym samym tempie.

  Nieco lepiej przedstawiają się dane dla całej Unii Europejskiej – podaje BBC. W IV kwartale 2018 roku gospodarka Wspólnoty urosła o 0,3 proc. Niektóre kraje Unii Europejskiej – pisze na swym portalu brytyjska telewizja – zanotowały w tym czasie dość dobre wyniki. Na przykład PKB Francji urósł w ujęciu kwartalnym o 0,3 procenta a Hiszpanii aż o 0,7 proc.

  Według włoskiego urzędu statystycznego recesja w kraju dotknęła zarówno rolnictwo jak i przemysł. Nie pomógł nawet wzrost wartości eksportu. Niedawno też Komisja Europejska zmusiła władze w Rzymie do korekt w budżecie na 2019 rok i zmniejszenia wydatków.

  Rząd zwiększył wcześniej planowane na 2019 rok wydatki budżetowe, by spełnić obietnice przedwyborcze. Doprowadziło to do starcia z Komisją Europejską. Zarzuciła ona Rzymowi, że nie realizuje zobowiązań w sprawie redukcji zadłużenia. Recesja we Włoszech jeszcze zwiększy – pisze BBC – problemy rządu z budżetem.

  Recesja we Włoszech może doprowadzić do dalszego wzrostu zadłużenia tego kraju

  Recesja w 2019 roku spowoduje zmniejszenie dochodów państwa pochodzących z podatku. Może to doprowadzić do wzrostu deficytu budżetowego i dalszego zadłużania się kraju. Zadłużenie Włoch jest obecnie największe w strefie euro. Jeśli kraj popadnie w kryzys zadłużenia jak Grecja kilka lat temu, stanowić to będzie poważny problem, nie tylko dla Rzymu, ale dla całej strefy.

  Chociaż wspomniana wyżej perspektywa jest raczej odległa – komentuje BBC – recesja we Włoszech sprawia, że ryzyka kryzysu zadłużenia trudno dziś nie brać pod uwagę. Zadłużenie Włoch jest w tej chwili największe w Unii Europejskiej i wynosi 2,3 biliona euro. Włochy zajmują pod tym względem czwarte miejsce w świecie.

  Wśród krajów UE relacja długu do rocznego PKB jest gorsza tylko w Grecji. We Włoszech wynosi ona 132 proc. Tymczasem dane gospodarcze dla całej strefy euro są słabsze, niż oczekiwano. Zwiększyły się również zagrożenia dla rozwoju gospodarczego. Wygląda więc na to, że problemy Włoch nie skończą się szybko.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: BBC

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *