Menu
 • Menu

  Ranking zawodów – kto najłatwiej znajdzie pracę w 2019 roku?

  Ranking zawodówOd kilku lat obserwujemy stały spadek liczny bezrobotnych. W mediach pojawiają się informacje, że pracodawcy coraz chętniej sięgają po pracowników zagranicznych. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy znajdują zajęcie równie łatwo. Niedawno Opublikowany został przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ranking zawodów, w których najłatwiej i najtrudniej znaleźć zatrudnienie.

  Jak podaje “Business Insider”, Barometr Zawodów 2019 MRPiPS mówi, że najmniejsze problemy z zatrudnieniem będą w tym roku mieli pracownicy branży budowlanej. W niej bowiem notuje się największe braki w zatrudnieniu. Z drugiej strony na brak zajęcia najbardziej narzekać będą ekonomiści.

  Jak wynika z przeprowadzonych przez ministerstwo analiz, wykształcenie nie zawsze jest czynnikiem ułatwiającym znalezienie zatrudnienia. Bardziej przydaje się posiadanie konkretnego zawodu związanego z produkcją. “Business Insider” pisze, że firmy najchętniej zatrudniać będą w tym roku: operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży.

  Ponadto ranking zawodów przewiduje, że zwiększone zainteresowanie a nawet braki chętnych dotyczyć będą kierowców z uprawnieniami do prowadzenia autobusów i samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony, pracowników gastronomii, pielęgniarek, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.

  Ranking zawodów pokazuje, że śród profesji wymagających dobrego wykształcenia największym wzięciem cieszyć się będą lekarze. Ich bowiem zaczyna coraz bardziej brakować.

  Ranking zawodów związanych ze sferą usług i finansów

  Jak pisze “Business Insider”: W branży usługowej problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć wykwalifikowani fryzjerzy i kosmetyczki oraz fizjoterapeuci i masażyści; a w branży finansowej brakować będzie zarówno samodzielnych księgowych, jak i pracowników ds. rachunkowości i księgowości, podano w materiale.

  Portal podkreśla, że niewiele jest zawodów, w których liczba kandydatów przewyższy w tym roku liczbę miejsc pracy. Są jednak wyjątki. W naszym kraju wykwalifikowanych ekonomistów jest dużo więcej niż wynosi zapotrzebowanie na pracowników w zawodach związanych z ich kwalifikacjami.

  Istnieje wiele prób rozwiązania problemów z brakiem pracowników. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zachęcać do pracy osoby bierne zawodowo. Innym rozwiązaniem jest zdobywanie nowych kwalifikacji przez osoby dorosłe.

  Wsparcie dla osób, które chcą zdobyć nowy zawód, stanowi Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Został on utworzony w ramach Funduszu Pracy i umożliwia uzyskanie przez pracodawców refundacji części kosztów wyszkolenia pracownika. W przypadku firm, które zatrudniają do 10 osób Fundusz pokrywa całkowite koszty przekwalifikowania.

  Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała niedawno, że jej resort przygotuje nową ustawę, która ma zwiększyć efektywność działań urzędów pracy oraz promować zatrudnienie w grupie osób długotrwale bezrobotnych.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Business Insider”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *