Menu
 • Menu

  Ranking bezpieczeństwa – na którym miejscu znajduje się Polska?

  Ranking bezpieczeństwaHolandia, Norwegia, Australia, Kanada i Nowa Zelandia są najbezpieczniejszymi krajami świata. Ranking bezpieczeństwa Underwriters Laboratories (UL) umieszcza Polskę na 35 pozycji. Bardziej bezpiecznie jest między innymi w Grecji, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. UL zajmuje się globalnym bezpieczeństwem. Ustala on swój własny współczynnik dla prawie 190 krajów świata. Tegoroczny ranking bezpieczeństwa uwzględnia dodatkowo bezpieczeństwo na drogach.

  Chociaż sytuacja w naszym kraju – jeśli chodzi o bezpieczeństwo – ulega systematycznej poprawie, to i tak wyprzedza nas wielu sąsiadów z Europu Środkowej. Jesteśmy natomiast lepsi od między innymi: Łotwy, Serbii, Rumunii i Bułgarii.

  Każdy z krajów oceniany jest na podstawie wielu mierzalnych czynników i otrzymuje ocenę od zera do 100 punktów. Polska w porównaniu do roku 2016 zwiększyła swoją generalną punktację z 77 do 80 punktów. Ranking bezpieczeństwa wskazuje również, które kraje są najmniej bezpieczne? Mniej niż 21 punktów otrzymały między innymi: Sudan Południowy i Somalia.

  Spośród krajów Europy Środkowej najwyżej oceniona została Słowenia – 87 punktów. Zajęła ona 23 miejsce w Świecie. Czechy otrzymały 83 punkty i 28 miejsce na świecie. Polski system bezpieczeństwa został oceniony w miarę wysoko, brak nam jednak jeszcze silnych instytucji i zasobów.

  Ranking bezpieczeństwa lepiej ocenia nasze bezpieczeństwo na drogach niż w USA

  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, Polska uzyskała aż 93 punkty. Jest to znacznie lepszy wynik od tego, jaki uzyskały Stany Zjednoczone – 69 punktów. Ocena w tym zakresie jest o tyle ważna, że wypadki drogowe stanowią największą pojedynczą przyczynę niezamierzonych obrażeń i śmierci. Okazuje się, że ocena krajów z pierwszej dziesiątki najbezpieczniejszych na świecie w dużej mierze zależy od bezpieczeństwa na drogach.

  Ranking bezpieczeństwa w swoim zamyśle ma przysłużyć się do zmiany polityki w dziedzinie ochrony obywateli w różnych krajach poprzez wskazanie problemów i ich natężenia. UL nie tylko zbiera i opracowuje dane dotyczące skali zagrożeń. Gromadzi on również informacje o programach podejmowanych przez rządy na całym świecie w celu poprawy statystyk. Umożliwia to rządom sięganie do gotowych i sprawdzonych rozwiązań.

  Informacje o szczegółach oceny UL umieszcza na swej stronie internetowej. Ranking bezpieczeństwa nie obejmuje jednak konfliktów zbrojnych w żadnym regionie świata. Kraje oceniane są natomiast na podstawie trzech czynników.

  Pierwszy stanowi bezpieczeństwo instytucjonalne. Bierze się w nim pod uwagę rozwój instytucji związanych między innymi z ekonomią i edukacją. Drugi stanowi ocena ramowego systemu bezpieczeństwa. Ocenie podlegają w tym przypadku regulacje i infrastruktura. Trzeci czynnik dotyczy efektywności prowadzonej polityki. Badana jest liczba niezamierzonych obrażeń i śmierci.

  Źródło – Underwriters Laboratories

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *