Menu
 • Menu

  Przyczyny korozji tlenowej w instalacjach wodnych

  kondycjonowanie wodyCzęsto słyszy się o problemie korozji w instalacjach wodnych. Zjawisko to jest niebezpieczne zarówno w instalacjach przemysłowych jak i mniejszych systemach domowych, dlatego też środki antykorozyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

  W celu ochrony antykorozyjnej stosuje się zarówno systemy uzdatniania wody, jak i chemiczne kondycjonowanie wody. Chcąc dobrać optymalny sposób ochrony instalacji, trzeba zrozumieć proces powstawania zmian korozyjnych.

  Korozja jako zjawisko elektrochemiczne

  Kiedy mówimy o korozji metalicznych elementów instalacji wodnej mamy na myśli zjawisko korozji elektrochemicznej. Do korodowania materiałów dochodzi na skutek reakcji pomiędzy metalem będącym przewodnikiem elektryczności, a wodą w której dochodzi do korozji. Woda, którą wypełniona jest instalacja to nie czyste H2O, a roztwór elektrolitów. Mamy tu zatem do czynienia z przewodnictwem jonowym.

  W sytuacji gdy na metalowej powierzchni instalacji wystąpi różnica potencjałów, dojdzie do powstania tzw. ogniwa korozyjnego (ogniwo galwaniczne) – na fragmentach anodowych zachodzą reakcje utleniania, na obszarach katodowych dochodzi do reakcji redukcyjnych. Najczęściej redukowany jest rozpuszczony w wodzie cząsteczkowy tlen (depolaryzacja tlenowa) lub jony wodorowe (depolaryzacja wodorowa). Korozja tlenowa zachodzi w roztworach obojętnych lub alkalicznych, natomiast redukcji jonów wodorowych ma miejsce w środowisku kwasowym.

  Korozja wżerowa

  Obecność rozpuszczonych w wodzie gazów znacznie podnosi ryzyko wystąpienia korozji, na którą najbardziej narażone są stalowe elementy instalacji. Kiedy korozja tlenowa obejmuje niewielka powierzchnię powstają głębokie wżery. Chcąc uchronić instalację przez skutkami, jakie niesie ze sobą korozja elektrochemiczna należy usunąć z wody wszelkie rozpuszczone w niej gazy. W tym celu stosuje się metody mechaniczne, termiczne i chemiczne. Jedynie chemiczne związanie wolnego tlenu pozwala rozwiązać problem związany z choćby resztkowym występowaniem tego pierwiastka w wodzie.

  Chemiczne środki ochrony przed korozją

  W celu rozwiązania problemu korozji tlenowej w instalacji polecamy kondycjonowanie wody produktami firmy Transhelsa. Oprócz reduktorów tlenu resztkowego Transhelsa posiada w swej ofercie produkty kombinowane, które nie tylko wiążą wolny tlen, ale i zawierają środki przeciwdziałające gromadzeniu się osadów na ściankach systemu.

  Wieloskładnikowe inhibitory korozji. chronią powierzchnie metaliczne poprzez tworzenie na ściankach instalacji homogenicznego filmu ochronnego. Cienka warstwa ochronna zabezpiecza instalację, nie wpływa natomiast na przewodnictwo cieplne. Środki Transhelsy posiadają również znakomite właściwości stabilizujące i dyspergujące, ponadto odporne na hydrolizę. Nawet przy wysokich temperaturach skuteczność środka zostaje zachowana.

  Właściwości dyspergujące stabilizujące twardość utrzymują się nawet przy pH o wartości ponad 9,5. Preparaty Transhelsy podnoszą wartość pH, wiążą rozpuszczony w wodzie tlen, zespalają twardość resztkową, a także neutralizują wolne kwasy węglowe oraz tworzą antykorozyjny film ochronny na ściankach instalacji

  Ponieważ kondycjonowanie wody wymaga wiedzy, zachęcamy do skorzystanie z doświadczenia naszych specjalistów, którzy dobiorą optymalne rozwiązanie dla danej instalacji. Zachęcamy do współpracy z firmą Transhelsa Polska.

  3 odpowiedzi na “Przyczyny korozji tlenowej w instalacjach wodnych”

  1. Technik produkcji napisał(a):

   Korozja tlenowa jest poważnym zagrożeniem dla każdej instalacji wodnej. U nas w zakładzie jest dość duży układ i korzystamy z odgazowania termicznego. Nie zawsze działa ono właściwie i bywa niewystarczające. Szczątkowy tlen pozostały w wodzie też może zrobić swoje przy wysokich temperaturach. Chemiczne pochłaniacze tlenu są bardzo dobrym rozwiązaniem. Właściwie to nie dopuszczają one do wystąpienia problemu dzięki redukcji wolnych gazów rozpuszczonych w wodzie. Stosujemy takie produkty i jesteśmy zadowoleni z rezultatów. Pomimo intensywnej eksploatacji instalacja jest ciągle w dobrym stanie.

  2. Kierownik produkcji napisał(a):

   W przypadku naszego kotła (układ parowy) przyczyną występowania korozji była kwasowość wody i słabe odgazowanie. Teraz stosujemy pochłaniacz tlenu, który dodatkowo podwyższa pH wody w kotle. To rozwiązanie w pełni zabezpiecza kocioł. Oprócz tego zdecydowaliśmy się na wstępne uzdatnianie. Dopiero po dobraniu odpowiedniej chemii udało się uzyskać optymalne parametry wody. Kondycjonowanie wody jest u nas stosowane stale jako rodzaj ochrony antykorozyjnej.

  3. Technik napisał(a):

   Stosujemy Hydrogel H 140 od Transhelsy. Mogę z czystym sumieniem polecić ten środek. Niewielka dawka i parametry wody mamy znów w porządku. Dozujemy przez pompkę. Wszystko mamy zautomatyzowane, nie trzeba o niczym pamiętać. Raz w tygodniu kontrolujemy wodę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *