Menu
 • Menu

  Przychody Orlenu rosną dzięki zakazowi handlu w niedziele

  Przychody OrlenuNajwiększą w całej historii firmy sprzedaż detaliczną koncern Orlen osiągnął w II kwartale 2018 roku – pisze na swym portalu TVN24 BiS. Duży wpływ na przychody Orlenu miał wzrost sprzedaży artykułów innych niż paliwo. W II kwartale sprzedaż na stacjach benzynowych koncernu wzrosła o 18 procent rok do roku i wyniosła 677 mln zł.

  Jak stwierdził cytowany przez TVN24 BiS wiceprezes koncernu do spraw rozwoju Zbigniew Leszczyński, podczas niedziel niehandlowych można zaobserwować wzmożone zakupy produktów innych niż paliwo na stacjach benzynowych. Od kwietnia tego roku przychody Orlenu rosną przede wszystkim, w przypadku sprzedaży piwa, napojów i lodów.

  Spółka zdążyła się przygotować do nowych warunków. Na stacjach benzynowych pojawia się coraz więcej artykułów pierwszej potrzeby. Należą do nich: pieczywo, jajka, cukier oraz mąka. Rośnie też liczba stacji prowadzących sklepy. Ich liczba zwiększyła się w II kwartale 2018 roku o 32 i wynosi 1907, z czego 1621 posiada bary Stop Cafe – podaje TVN24 BiS.

  Jak przypomina TVN24 BiS, stacje benzynowe stanowią jeden z 32 wyjątków od reguły dotyczącej zakazu handlu w niedziele. Obok nich wyłączone zostały między innymi: kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, lodziarnie, sklepy z pamiątkami, punkty sprzedaży prasy, tytoniu i biletów komunikacji miejskiej, punkty sprzedaży kuponów gier losowych, oraz placówki pocztowe.

  Przychody Orlenu wzrosły dzięki zmianom w statucie spółki

  Dzięki wprowadzeniu zmian w statucie spółki dochody Orlenu mogą być czerpane ze znacznie szerszej działalności handlowej. Zmiany te weszły w życie jeszcze przed wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele. Na stacjach benzynowych możliwa jest teraz sprzedaż między innymi mięsa, ryb a nawet sprzętu AGD.

  Firma przekonuje, że zmiany nie miały nic wspólnego z wejściem w życie nowej ustawy a przyczynę ich wprowadzenia stanowiła jedynie potrzeba usprawnienia funkcjonowania stacji. Eksperci jednak nie dają się przekonać do podobnej argumentacji, ponieważ zmiany te znacznie zwiększyły dochody Orlenu po zakazie handlu w niedziele.

  TVN24 BiS przypominam, że firma dysponuje największą siecią stacji benzynowych na terenie naszego kraju. Poza stacjami funkcjonującymi pod marką Orlen działają jeszcze stacje z logiem Bliska. Spółka jednak systematycznie odchodzi od tej nazwy.

  Na drugim miejscu znajduje się koncern BP. Posiada on 537 stacji benzynowych. Trzecie miejsce zajmuje Lotos, który dysponuje 493 stacjami w tym 205 pod logiem Optima. Na dalszych miejscach znalazły się: Shell – 423 stacje i Circle K – 349 stacji.

  Sądząc po kolejkach na stacjach benzynowych, rosnące dochody Orlenu nie są jedynym efektem zakazu handlu. Sprzedaż artykułów innych niż paliwa wzrosła również zapewne w przypadku innych spółek handlujących detalicznie paliwem.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – TVN24 BiS

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *