Menu
 • Menu

  Przewóz rodzącej żony do szpitala – policja nie będzie mogła odebrać prawa jazdy

  Przewóz rodzącej żonySzczególne okoliczności takie jak przewóz rodzącej żony do szpitala uniemożliwią policji zatrzymanie prawa jazdy nawet jeśli kierowca przekroczył prędkość o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym – pisze na swym portalu TVN24 BiS. Taką zmianę zawiera przyjęta przez Senat nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowy.

  W piątek 11 maja 2018 roku Senat przyjąć nowelizację bez poprawek. Jak podaje TVN24 BiS, za głosowało 79 senatorów, trzech wstrzymało się od głosu, natomiast nikt nie był przeciw. Zmiana Prawa o ruchu drogowym stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

  Stwierdził on jeszcze w październiku 2016 roku, że nieuwzględnienie stanu wyższej konieczności – na przykład przewóz rodzącej żony do szpitala – w przypadku decyzji o odebraniu prawa jazdy jest niekonstytucyjne. Chodzi o przypadki, kiedy kierowca kierowany wyższą koniecznością przekracza dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h.

  Nowe przepisy znajdą też zastosowanie w przypadku, gdy konieczne jest ratowanie życia lub zdrowia innej osoby. W sytuacjach wynikających z wyższej konieczności prawo jazdy nie będzie również zabierane, kiedy łamane przepisy spowodowały przekroczenie liczby dozwolonych punktów karnych. Konieczne jednak będzie udowodnienie, że nie było innej możliwości ratowania życia lub zdrowia, jak łamanie przepisów ruchu drogowego.

  Przewóz rodzącej żony do szpitala, ratowanie życia a nawet mienia innych osób

  Sejm zmodyfikował nowelizację Senatu. Poprawki Izby Niższej rozszerzają znacznie jej zakres. Posłowie zapisali w nowelizacji, że kierowca będzie zmuszony udowodnić, że bezpieczeństwo związane z przestrzeganiem przepisów na drodze miało niższą wartość niż inne dobro chronione prawem.

  Dzięki poprawkom posłów możliwe stanie się ratowanie również dóbr innych niż życie i zdrowie. Jako przykład TVN24 BiS podaje sytuację strażaka, który łamie przepisy, jadąc na zbiórkę przed akcją gaśniczą, ale nie wie jeszcze, czy podczas gaszenia dojdzie do ratowania życia lub zdrowia czy tylko mienia? Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy należeć będzie do starosty. Na jej podjęcie będzie on miał 21 dni.

  Jak pisze TVN24 BiS, obecnie przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h wiąże się z zatrzymaniem przez policję prawa jazdy na 3 miesiące. Dokument zostaje w takim przypadku odesłany do starosty powiatu. Jeśli kierowca zostanie złapany na prowadzeniu pojazdu w czasie tych 3 miesięcy, okres zatrzymania przedłuża się do pół roku. Drugie zatrzymanie bez prawa jazdy oznacza całkowitą utratę dokumentu i konieczność zdawania egzaminu ponownie.

  Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zmienione przepisy wejdą w życie? Ustawę musi teraz podpisać prezydent. Zacznie ona obowiązywać po 14 dniach od momentu ogłoszenia.

  Źródło – TVN24 BiS

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *