Menu
 • Menu

  Przerwa na papierosa do odrobienia i inne zmiany w Kodeksie pracy

  Przerwa na papierosaPrzerwa na papierosa będzie musiała zostać odrobiona po godzinach, jeśli pracodawca sobie tego zażyczy. Szykują się rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Jak pisze portal TVN24 BiS, pełną listę zmian poznamy dopiero w połowie marca. Jednak już teraz można poznać propozycje kilku najistotniejszych nowelizacji. Przede wszystkim likwidacji ulegną umowy zlecenia i umowy o dzieło. Urzędnicy i instytucje kontrolujące kierować się będą za to mocnym domniemaniem zaistnienia stosunku pracy.

  Jeśli pracownik wystąpi do sądu pracy z roszczeniem, to po stronie pracodawcy leżało będzie udowodnienie, że nie było umowy o pracę z daną osobą – stwierdziła, cytowana przez TVN24 BiS, Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Komisja pracuje w tej chwili nad zmianami w przepisach dotyczących zatrudnienia.

  Umowy zlecenia mają całkowicie zniknąć z Kodeksu. Na podstawie zlecenia możliwe będzie wykonywanie usług jedynie w przypadku posiadania własnej zarejestrowanej działalności gospodarczej. Co więcej, jeśli prowadzący własną działalność gospodarczą znajdzie się na terenie dowolnego zakładu, to zaistnieje domniemanie, że jest w nim zatrudniony. Podobnie, prace świadczone dotychczas na podstawie umów o dzieło będą wymagały rejestracji działalności gospodarczej.

  Rozwiązania takie są jednak krytykowane. Nie sprzyjają one bowiem tworzeniu elastycznego rynku pracy na miarę XXI wieku. Według krytyków stanowią one powrót do rozwiązań sprzed 40 lat.

  Nowe zasady zwalniania pracowników

  Po wprowadzeniu nowelizacji – pisze TVN24 BiS – zmienią się zasady zwalniania pracowników. W przypadku rozwiązywania umów na czas określony pracodawcy będą musieli podawać uzasadnienia. Generalnie, zawieranie umów na czas określony możliwe będzie tylko w jasno określonych sytuacjach.

  Utrudniona ma zostać likwidacja stanowiska pracy. W takiej sytuacji pracodawca będzie musiał zaproponować pracownikowi inne zajęcie zgodne z jego kwalifikacjami. Dopiero, gdy pracodawca udowodni, że nie był w stanie zaoferować odpowiedniego stanowiska, możliwe stanie się zwolnienie.

  Wprowadzone mają też być odprawy w małych firmach. Każdy pracownik z dwuletnim stażem będzie mógł żądać wypłacenia odprawy. Pojawią się również 3 nowe rodzaje umów: sezonowa, nieetatowa i na prace dorywcze. Jednak ich zawieranie zostanie mocno ograniczone.

  Zmianie ulegną też częściowo przepisy dotyczące czasu pracy. Będzie on mógł zostać wydłużony do 48 godzin w przypadku kadry menadżerskiej i pracowników zadaniowych.

  Przerwa na papierosa do odrobienia po godzinach

  Już w świetle obecnych przepisów przerwa na papierosa nie jest czasem, za który nalicza się wynagrodzenie. Czas ten uważany jest za nieświadczenie pracy, czyli wykonywanie w czasie pracy czynności innych niż wymagane przez pracodawcę. Zatem, jeśli pracownik nie świadczy pracy w danym czasie, pracodawca nie ma obowiązku płacić za ten czas wynagrodzenia.

  Wielu pracodawców jednak nie egzekwuje wspomnianego przepisu. W innych firmach natomiast całkowicie zabrania się palenia, co również rozwiązuje problem. Nowe przepisy dają możliwość pracodawcy nakazanie pracownikowi odrobienia czasu, który zajęła przerwa na papierosa.

  Wejście tego rozwiązania nie zostało jednak jeszcze przesądzone – informuje TVN24 BiS. Przepis ten może okazać się nazbyt szczegółowy, a przez to niepasujący do ogólnego charakteru Kodeksu pracy. Przerwa na papierosa może zatem funkcjonować na obecnych zasadach również po nowelizacji Kodeksu.

  Kolejną sferą, którą prawdopodobnie obejmie nowelizacja jest wynagrodzenie za nadgodziny. Ma ono trafiać na specjalne konto powiernicze zatrudnionego prowadzone przez pracodawcę. Rozwiązanie takie zostało zaczerpnięte z niemieckiego prawa pracy. Jego wprowadzenie wymagało jednak będzie zgody związków zawodowych zawartej w układzie zbiorowym.

  Oznacza to, że zmiana może dotyczyć tylko niewielkiej grupy pracowników. Przede wszystkim firmy, w których związki zawodowe nie funkcjonują, nie będą mogły korzystać z podobnego rozwiązania.

  Źródło – TVN24 BiS

  7 odpowiedzi na “Przerwa na papierosa do odrobienia i inne zmiany w Kodeksie pracy”

  1. maniek napisał(a):

   To ładnie z waszej strony, że zlikwidujecie umowy o pracę za pomocą których pracodawca może dymać fiskusa i pracownika jednocześnie.
   Zastanawiam się jednak nad takim małym problemikiem większości Polaków: kiedy zajmiecie się problemem niskich plac?

   • Ad quas res aptissimi erimus, in iis potissimum elaborabimus napisał(a):

    Nikt poza pracownikiem nie powinien zajmować się zwiększeniem płacy. Jeżeli ktoś chce więcej zarabiać musi więcej pracować lub pracować lepiej, tudzież wykonywać lub produkować rzeczy za które rynek płaci więcej ot cała sprawa. Jeżeli uważasz, że nie jesteś w stanie zdobyć nowych umiejętności do zarabiania większych pieniędzy to Twój indywidualny problem, ponieważ inni ludzie uczą się latami aby zapewnić sobie lepszą przyszłość. Przecież brakuje tych specjalistów: lekarzy, techników, inżynierów budownictwa czy spawaczy, przecież każdy może zarabiać lepiej wystarczy chcieć. Czemu ludzie chcą okradać innych ludzi za pomocą prawa, przecież w końcu przedsiębiorcy będą porzucać mniej opłacalne branże lub przenosić produkcję za granicę. To wcale nie przysporzy nam bogactwa a wręcz odwrotnie. Poza złymi skutkami gospodarczymi nastręczy problemów kulturowych, postępuje miękkie niewolnictwo, dlaczego państwo nas tak bardzo okrada. Cały Euro Kołchoz mam nadzieję niedługo upadnie.

  2. NIEBIESKI PTASZEK napisał(a):

   SUPER SPRAWA PALACZE ODRABIAĆ PALENIE ŚMIERDZIUCHÓW , PRZYKŁAD !!!! WYPALA ZA 8 GODZIN 10 PAPIEROSÓW , JEDNEGO PALI OKOŁO 7 MINUT = 1 godz, 10 min . I CO NIEPALĄCY MA W TYM CZASIE MA PRACOWAĆ NA NIEROBA ŚMIERDZĄCEGO ??? A PRACODAWCA MA ŚMIERDZIUCHOWI PŁACIĆ ???? INFORMUJE IŻ JESTEM ROBOLEM FIZYCZNYM , ŚMIERDZIUCHY BĘDZIECIE TYRAĆ , I BECEĆ PO GODZINACH A JA PACHNĄCY CZYŚCIUTKI PAN BĘDE W TYM CZASIE OBRACAŁ WASZE PRZEPRASZAM NASZE !!!! ŻONY NIEUDACZNICY ŻYCIOWI !!!!

  3. Niezwykły chłopak napisał(a):

   Niebieski ptaszek idioto bieedaku stuknij sie w leb i won na produkcje, nie stać Cię na palenie plebsie

  4. Yxz napisał(a):

   No nie wiem czy to zmiany na lepsze. Całe studia przepracowałem na umowach zlecenie i bardzo sobie chwaliłem. Powinna być taka możliwość.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *