Menu
 • Menu

  Przelewy zagraniczne – jak uniknąć wysokich kosztów?

  Przelewy zagranicznePrzelewy zagraniczne, szczególnie w obcych walutach, mogą wiązać się z dużymi opłatami. Dlatego dziennik “Rzeczpospolita” postanowił odpowiedzieć na pytanie, czy istnieją sposoby tańszego transferu środków? Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy Internet oferuje różnorodne rozwiązania, które pozwalają znacznie obniżyć koszty usług.

  Każdy, kto próbował przeleć pieniądze za granicę, korzystając z pośrednictwa banku, zdążył się przekonać, że koszty takiej usługi sięga czasem kilkuset złotych. Ich wysokość uzależniona jest od przelewanej kwoty. Banki pobierają opłaty manipulacyjne a przewalutowanie nie zawsze jest opłacalne – pisze “Rzeczpospolita”.

  Rozwiązaniem problemu są aplikacje zewnętrzne. Dzięki nim przelewy zagraniczne są tańsze a nawet mogą być całkowicie zwolnione z opłat. Jak radzi dziennik, w przypadku korzystania z aplikacji zewnętrznych, należy się jednak zapoznać z tabelami opłat.

  Nie zawsze obietnice korzystnego kursu wymiany idą w parze z niskimi marżami, o czym nie wspominają oferty. Czasem natomiast niskie koszty przewalutowania firmy rekompensują sobie wysoką prowizją. Może się więc okazać, że przelewy zagraniczne przy pomocy aplikacji kosztują drożej niż skorzystanie z usług banku.

  Jednak można również znaleźć bardzo korzystne oferty. Jako przykłady “Rzeczpospolita” podaje: TransferGo, Grosik oraz EasySend. W tych aplikacjach koszt transferu kwoty do 4 tysięcy zł waha się między 5 a 10 zł.

  Niekiedy aplikacje zapewniają pierwszy przelew za darmo. Dobrze więc sprawdzić, czy oferta zawiera opcję skorzystania z takiej możliwości? Istotne są również: dostępność aplikacji mobilnej oraz czas realizacji zlecenia.

  Zalety i wady korzystania z aplikacji umożliwiających przelewy zagraniczne

  Jak pisze “Rzeczpospolita”, nie wszystkie firmy oferujące przelewy zagraniczne postępują uczciwie. W przypadku przewalutowania stosują czasem bardzo niekorzystne dla klienta kursy. Dziennik radzi więc, by szczególną uwagę zwrócić na tabelę opłat.

  Również w przypadku aplikacji przelewy dużych kwot mogą kosztować kilkaset złotych, czyli więcej niż w banku. Większość z nich oferuje jednak przewalutowanie na podstawie średniej krajowej ofert bankowych. Znalezienie taniej ofert wymaga więc dokładnej analizy kosztów.

  Natomiast niewątpliwa zaletą korzystania z wszystkich aplikacji jest łatwość dokonywania transakcji przy pomocy telefonu komórkowego. Usługi najczęściej dostępne są w polskiej wersji językowej a dzięki przejrzystej formie procedura przelewu jest prosta i szybka. Wystarczy jedynie zainstalować aplikację i dokładnie zapoznać się z instrukcją.

  Po przejrzeniu dostępnych ofert możemy trafić na rozwiązania bardzo korzystne finansowo. Na przykład niedawno uruchomiona aplikacja TransferGo pozwala na dokonanie transferu bez prowizji a transakcja realizowana jest w ciągu 3 dni.

  Można więc powiedzieć, że korzystanie z aplikacji daje ogromne możliwości zaoszczędzenie pieniędzy i czasu. Niezbędne jest jednak dokładne sprawdzenie dostępnych na rynku ofert, ponieważ nie wszystkie są korzystne.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło: “Rzeczpospolita”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *