Menu
 • Menu

  Przekop przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości Nowy Świat

  Przekop przez Mierzeję WiślanąUrząd Morski w Gdyni wskazał miejsce, w którym zostanie wykonany przekop przez Mierzeję Wiślaną. Wybór miejsca oznacza również podjęcie odpowiedniej decyzji przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Według ministra Marka Gróbarczyka miejscowość Nowy Świat jest najlepszym punktem dla wykonania przekopu. Taką informację przekazał on podczas sesji Rady Miasta w Elblągu 19 października 2017 roku.

  Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podczas wstępnych prac nad projektem pod uwagę brane były w sumie 3 lokalizacje. Spośród nich Nowy Świat uznano za najlepsze miejsce, w którym można wykonać przekop przez Mierzeję Wiślaną. Jest to lokalizacja najbardziej korzystna, jeśli chodzi o aspekt oddziaływania środowiskowego oraz inne czynniki rozpatrywane w czasie tworzenia koncepcji inwestycji.

  Minister Gróbarczyk stwierdził, że połączenie Zalewu Wiślanego z Bałtykiem stanowi jeden z priorytetów zarówno ministerstwa, jak i obecnego rządu. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie wieloletnią inwestycją wartą w sumie aż 880 mld zł. Zapewnione ma on trwałe finansowanie, a rząd nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie. W celu realizacji projektu została przyjęta specustawa, która doprowadzi do przyśpieszenia działań inwestycyjnych.

  Dzięki przyjęciu specustawy usunięte zostaną wszelkie bariery wynikające z tytułów administracyjnych. Ułatwienia dotyczą także rozpatrywania odwołań i wyjaśniania wszelkich uwag związanych z realizacją inwestycji. Sięgnięto do takiego rozwiązania legislacyjnego, ponieważ przekop przez Mierzeję Wiślaną ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i swobodnej żeglugi na Zalewie Wiślanym. W tej chwili wypłynięcie z Zalewu na Bałtyk wymaga przekroczenia wód terytorialnych Federacji Rosyjskiej.

  Przekop przez Mierzeję Wiślaną wybudowany zostanie w zgodzie z unijnymi dyrektywami

  Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaznaczył podczas przemówienia w Elblągu, że wprowadzenie specustawy nie zwalnia z obowiązku przestrzegania dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Dotyczy to również krajowych przepisów regulujących kwestie środowiskowe.

  Szczegółowe informacje dotyczące stanu przygotowań do budowy kanału umożliwiającego żeglugę przez Mierzeję Wiślaną zostały podane podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w Tolkmicku. Przedstawione tam również zostały perspektywy rozwoju gospodarczego gmin leżących nad Zalewem Wiślanym w związku z budową kanału.

  Już we wrześniu tego roku minister Gróbarczyk informował Polską Agencje Prasową o możliwości wyboru miejscowości Nowy Świat jako lokalizacji dla przekopu. Jak zauważył wówczas, Mierzeja Wiślana jest najwęższa w okolicach wspomnianej miejscowości. Dzięki temu po wykonaniu inwestycji trzeba będzie zagospodarować mniejszy urobek.

  Jak podaje PAP przekop przez Mierzeję Wiślaną będzie miał długość około 1 km. Głębokość 5 m umożliwi ruch statków o zanurzeniu 4 metrów. Ponadto maksymalna przewidywana wielkość jednostek korzystających z kanału wyniesie 100 metrów długości i 20 metrów szerokości.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *