Menu
 • Menu

  Prosta spółka akcyjna – nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców

  Prosta spółka akcyjnaRada Ministrów zaakceptowała zmiany w przepisach, które mają ułatwić działalność gospodarczą. Jak pisze “Puls Biznesu”, prosta spółka akcyjna będzie mogła posiadać minimalny kapitał w wysokości zaledwie 1 zł, łatwiejsze będzie również jaj zakładanie i likwidacja.

  Zmiany w przepisach – zwraca uwagę “Puls Biznesu” – napotkały opór ze strony prawników premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

  Prosta spółka akcyjna będzie tworem podobnym zarówno do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i do spółki akcyjnej. Jej głównym atutem mają być niskie koszty powoływania. Minimalny kapitał zakładowy wyniesie 1 zł. Ułatwione zostanie powoływanie, prowadzenie i likwidacja PSA.

  Nowe rozwiązanie stworzone zostało głównie z myślą o start-upach, ponieważ są to przedsięwzięcia obarczone dużym ryzykiem finansowym. Dzięki zmianom w przepisach uzyskają one – według minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz – większą swobodę pozyskiwania kapitału.

  Jak pisze “Puls Biznesu”: Nie znaczy to, że tylko start-upy będą mogły funkcjonować w formie PSA. Każdy kto zechce będzie mógł taką spółkę utworzyć, do dowolnego celu gospodarczego. Jednak z niecierpliwością na tę spółkę oczekuje głównie środowisko startupowców.

  Jak natomiast pisała do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii organizacja Startup Poland: Start-upy są przekonane, że dzięki odformalizowaniu struktury organizacyjnej, PSA wesprze ekosystem startupowy i ich rozwój w Polsce. (cytat za „Pulsem Biznesu”)

  Prosta spółka akcyjna uznawana przez niektórych polityków za groźną dla gospodarki

  Prosta spółka akcyjna nie podoba się jednak części polityków i prawników. Uważają oni, że pomysł stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Wśród krytyków znaleźli się: Rada Legislacyjna przy kancelarii premiera a także Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Zdaniem krytyków PSA będzie miała większe możliwości legalnego dokonywania oszustw i działań na szkodę wierzycieli. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości rekomendowało zaprzestanie prac nad projektem zmian w przepisach.

  Jednym z zarzutów przeciwko wprowadzaniu nowej formy działalności gospodarczej był brak realnej odpowiedzialności członków zarządów PSA. Sytuacja taka może stanowić zachętę do dokonywania oszustw i działań na szkodę kontrahentów.

  Ze stanowiskiem tym nie zgadzało się jednak Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ostatecznie jednak MPiT zgodziło się na wprowadzenie odpowiedzialności zarządu. Zmiana ta umożliwiła akceptację projektu przez Radę Ministrów.

  Jak pisze “Puls Biznesy”, prosta spółka akcyjna ma być rejestrowana w ciągu 24 godz. Wkłady na który składać się może praca i usługi, nie będzie musiał zostać wniesione przed rejestracją. PSA otrzyma większą swobodę kształtowania umowy spółki i większą elastyczność kapitałową, jej akcjonariusze zostaną też zwolnieni odpowiedzialności za zobowiązania PSA.

  Ustawa znosi obowiązek posiadania rady nadzorczej przez PSA. Zaproponowano również możliwość podejmowania uchwał drogą elektroniczną.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: Puls Biznesu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *