Menu
 • Menu

  Jaki projekt domu dla rodziny z małym dzieckiem będzie najlepszy?

  projekt domu dla rodzinyNa budowę własnego domu najczęściej decydują się rodziny. Gdy parze rodzi się dziecko, zwykle okazuje się, że mieszkanie w bloku lub też u rodziców nie jest zbyt komfortowym rozwiązaniem, dlatego przeprowadzka do swojego własnego domu będzie strzałem w dziesiątkę.

  Jaki projekt domu powinniśmy wtedy wybrać, aby zamieszkać komfortowo?

  Każda rodzina planująca przeprowadzkę do swojego własnego domu powinna zawsze wziąć pod uwagę szereg czynników związanych z projektem. Jako inwestorzy powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę budynku, ale też na jego funkcjonalność, komfort, koszty utrzymania, które związane są z technologią wykonania, ponadto na układ pomieszczeń, a to tylko wybrane kwestie.

  Najlepszy z poddaszem użytkowym?

  Większość rodzin decyduje się na projekt domu z poddaszem użytkowym. To najbardziej popularne rozwiązanie, ponieważ dzięki takiej bryle budynku możemy uzyskać odpowiednią przestrzeń wewnątrz niego, ale bez zajmowania dużej powierzchni na działce. To wobec tego atrakcyjna propozycja także na te mniejsze działki, gdzie liczy się każdy metr.

  Jednak pamiętajmy o tym, że domy z poddaszem użytkowym nie są naszą jedyną opcją. Jeżeli jest to możliwe, możemy też zdecydować się na dom piętrowy ze stropodachem, czyli dachem płaskim albo na dom parterowy. Domy parterowy sprawdzi się dobrze dla trzyosobowej rodziny, która nie chce na budowę przeznaczać sporej sumy. Z kolei dom piętrowy będzie dobry wtedy, gdy chcemy uzyskać większą przestrzeń, na przykład dla rodziny wielopokoleniowej.

  Zwróćmy uwagę na funkcjonalność

  Dom dla rodziny powinien być komfortowy w użytkowaniu. Warto wobec tego zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie poszczególnych pokojów. Najlepiej, aby pokój dziecięcy znajdował się blisko sypialni rodziców, aby w budynku znajdowała się duża łazienka lub też dwie osobne łazienki. Plusem będzie też pomieszczenie gospodarcze, w którym będzie można urządzić pralnię, suszarnię, spiżarnię.

  Plusem będzie duży ogród

  Jednym z największych atutów posiadania własnego domu jest możliwość stworzenia pięknego ogrodu, w którym będzie można wypoczywać i bawić się. Wobec tego wtedy, gdy dobieramy projekt domu, zwróćmy uwagę na to, aby posiadał on przestronny taras.

  Jeśli mamy mniejszą działkę i nie chcemy rezygnować z większego ogrodu, wybierzmy dom z poddaszem użytkowym, który pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniej przestrzeni wewnątrz bez zajmowania dużej powierzchni na działce.

  Gotowy czy od architekta?

  Gdy chcemy zdecydować się na budowę domu, możemy wybrać zarówno projekt gotowy, jak i zlecić jego wykonanie architektowi. Aktualnie najczęściej wybierane jest to pierwsze rozwiązanie. Gotowe projekty domów są niedrogie i możemy mieć je od ręki, bez potrzeby czekania na ich wykonanie przez architekta.

  Projekty najpopularniejszych polskich pracowni znajdziemy chociażby na portalu Pracownia-projekty.dom.pl. Nie zapominajmy jednak o tym, że taki projekt musi być też poddany adaptacji, czyli dopasowaniu do lokalnych warunków, co będzie kosztowało nas około 2 000 złotych.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *