Menu
 • Menu

  Program Mieszkanie Plus na nieruchomościach PKP i Poczty Polskiej

  Program Mieszkanie PlusProgram Mieszkanie Plus otrzyma dostęp bez przetargu do nieruchomości, które są własnością Polskich Kolei Państwowych SA i Poczty Polskiej. We wtorek 7 listopada 2017 roku podpisano umowy gwarantujące ich zakup przez Krajowy Zasób Nieruchomości od dwóch wielkich państwowych firm, jedynie na podstawie wyceny rzeczoznawcy.

  Dzięki umowom Poczta Polska przekaże na program Mieszkanie Plus 208 nieruchomości natomiast PKP SA 130. Jak pisze Polska Agencja Prasowa, KZN otrzyma zarówno działki, jak i gotowe budynki. Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uznał za duży sukces możliwość wykorzystania do budowy rządowych mieszkań na wynajem zasobów dwóch wielkich spółek Skarbu Państwa.

  Zabudowane i niezabudowane działki zostaną nabyte przez KZN po cenie rynkowej jednak bez przetargu. Transakcja będzie możliwa dzięki ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września 2017 roku. Zgodnie z jej postanowieniami stworzony został tzw. bank ziemi gospodarujący nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa.

  Prezes Polskich Kolei Państwowych SA Krzysztof Mamiński powiedział, że zostało wytypowanych do tej pory 130 nieruchomości przeznaczonych do sprzedania na program Mieszkanie Plus. W tym roku ich lista ma się jeszcze wzbogacić o kolejne lokalizacje. W sumie do KZN trafią nieruchomości PKP położone w 148 polskich miastach liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców.

  Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski poinformował natomiast, że program Mieszkanie Plus otrzyma od Poczty nieruchomości położone w całej Polsce. Chodzi o działki i budynki, które nie są już użytkowane przez tę instytucję, a nadają się pod zabudowę, lub adaptacje na cele mieszkalne.

  Jakie grunty przeznaczone będą na program Mieszkanie Plus?

  W tym roku maksymalny limit środków przeznaczonych przez rząd na Krajowy Zasób Nieruchomości wynosi 25 mln zł. W przyszłym roku ma on wzrosnąć aż do 125 mln zł, natomiast w roku 2019 limit środków wyniesie 50 mln zł. Na zarządzanych przez KZN nieruchomościach będących własnością Skarbu Państwa mają powstać mieszkania w preferencyjnej cenie najmu lub wynajmowane z opcją wykupienia przez lokatorów.

  Zgodnie z uchwalonymi w tym roku przepisami samorządy zobowiązane są przekazać informacje o posiadanych przez siebie gruntach Skarbu Państwa. Termin realizacji tego wymogu wynosi 60 dni dla miast i 80 dni w przypadku nieruchomości położonych na terenach wiejskich. Informacje będą później weryfikowane przez wojewodów, którzy mają wyznaczony termin 30 dni na zakończenie weryfikacji.

  Jak podaje PAP, program Mieszkanie Plus przewiduje oddanie pierwszych lokali nowym lokatorom w 2019 roku. Budowane będą zarówno budynki wielorodzinna, jak i domy jednorodzinne. PAP pisze też, że nie jest wykluczone, że pierwsze mieszkanie zostaną oddane do użytku we wcześniejszym terminie.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *