Menu
 • Menu

  Prognozy wzrostu PKB na 2019 rok dla Polski i Unii Europejskiej

  Prognozy wzrostu PKB na 2019 rokPrognozy wzrostu PKB na 2019 rok nie są optymistyczne. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, według Komisji Europejskiej Produkt Krajowy Brutto będzie zwiększał się w tym roku w znacznie wolniejszym tempie. Dotyczy to zarówno Polski jak i strefy euro. Tempo wzrosty w naszym kraju osiągnie jednak ponownie znacznie wyższy poziom, niż w krajach UE posiadających wspólną walutę.

  Komisja Europejska przewiduje, że gospodarka strefy euro urośnie o 1,3 proc. Dane za rok 2018 pokazują 1,9 proc. Prognozy wzrostu PKB na 2019 rok mówią więc o znacznym osłabieniu dynamiki rozwoju. Spowolnienie będzie trwało dłużej, niż się spodziewano. Spadek dynamiki gospodarki widoczny był już w drugim półroczu 2018 r.

  Przewidywania analityków z Brukseli znacznie się pogorszyły. Jeszcze w listopadzie – pisze PAP – mówili oni, że strefa euro rozwijać się będzie w tempie 2,1 procenta w roku 2018 natomiast w 2019 dynamika spadnie do 1,9 proc. Najnowsze dane zaskoczyły jednak negatywnie ekonomistów.

  Jak pisze PAP, w ostatniej dekadzie najlepszym rokiem dla biznesu strefy był 2017. Obecnie należy liczyć się z zauważalnym spowolnieniem. Jednak sytuacja ma się poprawić w drugim półroczu 2020 roku, kiedy Produkt Krajowy Brutto zwiększy się o 1,6 proc.

  Prognozy wzrostu PKB na 2019 rok dla całej Unii Europejskiej

  Nieco lepiej wyglądają prognozy wzrostu PKB na 2019 rok dla całej UE. Chociaż w 2018 roku cała Unia rozwijała się – podobnie jak strefa euro – w tempie 1,9 procenta, to w tym roku wzrost ma wynieść 1,5 proc. Tylko nieco lepiej sytuacja ma wyglądać w roku 2020. Wtedy PKB całej Unii zwiększy się o 1,7 proc.

  Europejscy ekonomiści – pisze PAP – przekonują jednak, że gospodarka europejska ma mocne podstawy. We wszystkich państwach należących do Wspólnoty będziemy mieli do czynienia ze wzrostem. Spadnie natomiast jego dynamika.

  Spadek dynamiki, do którego doszło w drugim półroczu 2018, był efektem wyhamowania światowego handlu – przekonują eksperci Komisji Europejskiej. Zakłócona została wydajność, doszło do napięć społecznych a z drugiej strony wzrosła niepewność co do polityki fiskalnej. W efekcie wzrost gospodarczy spowolnił z 2,4 procenta w roku 2017 do 1,9 procenta w 2018.

  Prognozy wzrostu PKB na 2019 rok mówią, że pozytywnie na stan gospodarki UE wpłyną: poprawa sytuacji na rynku pracy, korzystne warunki finansowania oraz umiarkowanie ekspansywna polityka fiskalna. Z drugiej jednak strony sytuacja na świecie nie sprzyja szybkiemu rozwojowi. W Chinach miało miejsce spowolnienie większe od przewidywanego. Nie wiadomo jeszcze, jakie skutki dla Unii Europejskiej przyniesie rozwód z Wielką Brytanią?

  Gorsze prognozy dla największych unijnych gospodarek

  Prognozy wzrostu PKB na 2019 rok zostały też obniżone dla największych państw UE. W przypadku Niemiec spadły one z 1,8 procenta do 1,3 procenta, a jeśli chodzi Francję, z 1,6 do 1,3 proc. Bardzo słabe dane dotyczą Włoch. Ich PKB ma urosnąć o 0,2 procenta, chociaż jeszcze w listopadzie mówiło się o 1,2 proc.

  U naszego zachodniego sąsiada zmniejszyła się produkcja samochodów. Na sytuację we Francji negatywnie oddziałują natomiast protesty “żółtych kamizelek”. Włochy pod koniec roku popadły w techniczną recesję. Oznacza to, że przez dwa kolejne kwartały PKB kurczył się.

  W roku 2018 mieliśmy za to do czynienia niewielką inflacją w strefie euro. Wyniosła ona 1,7 proc. Przyczyniły się do tego: spadek cen energii elektrycznej i słabszy wzrost cen żywności. Spadek inflacji będzie miał miejsce w roku 2019. Komisja Europejska przewiduje jej wartość na 1,4 proc, zaś w 2020 roku na 1,5 proc.

  Niższa prognoza wzrostu dla Polski

  Komisja Europejska przewiduje, że również gospodarka naszego kraju będzie rozwijała się gorzej niż w ubiegłym roku. W 2019 roku wzrost PKB wyniesie 3,5 procenta a w 2020 jeszcze mniej, bo 3,2 proc. Także te prognozy są gorsze od poprzednich. Jesienią przewidywano wzrost na poziomie odpowiednio 3,7 i 3,3 proc.

  Jeśli nawet prognoza KE się sprawdzi, i tak wzrost gospodarczy naszego kraju będzie jednym z najszybszych w Europie. Jednak znacznie zmniejszy się w porównaniu z rokiem 2018, kiedy to wyniósł 5,1 proc. Jest to wartość wyższa od prognozowanej przez KE jeszcze w listopadzie. Wtedy szacowano ją w Brukseli na 4,8 proc.

  Za największe zagrożenia dla naszej gospodarki KE uważa spadek popytu zewnętrznego, spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia i wyższą inflację. Stymulująco na wyniki wpływać będzie natomiast zwiększenie inwestycji publicznych realizowanych z unijnych środków oraz wzrost płac. Duże wykorzystanie mocy produkcyjnych firm ma je motywować do zwiększania inwestycji prywatnych.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło: PAP

  2 odpowiedzi na “Prognozy wzrostu PKB na 2019 rok dla Polski i Unii Europejskiej”

  1. Pajak pisze:

   Poleżymy sobie patrząc w niebo w niedziele . Gospodarka zamrożona a my będziemy śnić o wzrostach gospodarczych . Kretynizm partyjnych dywersantów jest nieobliczalny .

  2. Jarek pisze:

   Idzie spowolnienie gospodarcze. Po prostu taka kolej rzeczy, ale co tym razem co ucierpi?: pieniądze drukowane, nieruchomości, papiery wartościowe, bankowość. Myślę że przyszłość bankowości i inwestowania to takie platformy jak europpa.eu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *