Menu
Menu

Polskie firmy stworzą tytanowego żołnierza XXI wieku

Po pozytywnym zakończeniu pracy rozwojowej realizowanej w latach 2014–2017 przez 13 konsorcjantów, pierwsze dostawy „Zaawansowanego Indywidualnego Systemy Walki o kryptonimie TYTAN” dla Sił Zbrojnych RP nastąpią w 2018 roku

FOT. PCO SAW czerwcu w siedzibie PCO w Warszawie miało miejsce podpisanie umowy na realizację pracy rozwojowej oraz umowy ramowej na przyszłe dostawy nowego systemu uzbrojenia żołnierzy. Podpisanie umów było ukoronowaniem trwających od blisko półtora roku negocjacji pomiędzy zamawiającym – Inspektoratem Uzbrojenia, a konsorcjum złożonym z 13 podmiotów polskiego przemysłu obronnego pod egidą PCO.

Oprócz polskich przedsiębiorstw w składzie konsorcjum znalazły się również instytuty naukowo-badawcze oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Przedmiotem negocjacji były kwestie związane ze złożoną architekturą systemu (integracja 27 elementów) oraz z prawami własności intelektualnej do wyników pracy ZISW TYTAN. – Pierwsze dostawy zestawów TYTAN nastąpią w 2018 roku, po pozytywnym zakończeniu pracy rozwojowej realizowanej w latach 2014–2017 – zapowiada prezes PCO Ryszard Kardasz.

Zaznacza, że część elementów systemu, takich jak celownik SCT RUBIN już istnieje, jednak będą one musiały być dostosowane do wymagań całości systemu. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawione też zostały m.in. celownik modułowy dzienny CMD-1 Szafir, monokular noktowizyjny MU-3M KOLIBER oraz celownik termowizyjny SCT RUBIN (PCO SA), karabinek kalibru 5,56 mm w układzie kolbowym MSBS, 40-mm granatnik podwieszany do karabinka oraz nóż-bagnet do karabinka (FB Radom) oraz radiostację osobistą żołnierza (WB Electronics, Radmor). Ponadto zaprezentowano głowice optoelektroniczne i kamery termowizyjne produkcji PCO.

Wzrost potencjału obronnego

Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podkreślał, że kluczowym celem projektu jest wzrost potencjału obronnego oraz wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu obronnego. Armia ma zamówić kilkanaście tysięcy zestawów żołnierza przyszłości, powstałych w wyniku prac rozwojowych prowadzonych przez konsorcjum. Według Mroczka, budowa systemu TYTAN to odpowiedź na potrzeby wojska oraz zmieniające się realia współczesnego pola walki. Efektem wdrożenia opracowanego systemu będzie poprawa efektywności funkcjonowania spieszonych żołnierzy w środowisku działań bojowych w następujących kluczowych zdolnościach: wyposażenia go w broń indywidualną oraz możliwość obserwacji pola walki, w celu uczynienia przeciwnika niezdolnym do walki lub jego eliminacji; przeżycia żołnierza na polu walki mimo działania różnego rodzaju zagrożeń; wydłużenia czasu efektywnego działania żołnierza na polu walki; umożliwienia wzrostu tempa prowadzonych operacji, rozszerzenie przestrzeni, na jakiej są prowadzone, wzrostu świadomości sytuacyjnej, otrzymywania informacji wizualnych, głosowych oraz z czujników; umożliwienia rozszerzenia geograficznego obszaru działania żołnierza oraz zwiększenie szybkości reakcji na zagrożenia występujące na współczesnym polu walki; współpracy z nadrzędnym systemem dowodzenia BMS.

Spójny system

Jak wyjaśniają konsorcjanci w skład ZISW TYTAN wchodzą: C4I – podsystem zarządzania działaniami; podsystem obserwacji i rozpoznania (w tym celowniki); podsystem uzbrojenia, w tym amunicja; podsystem przenoszenia wyposażenia; podsystem umundurowania, ochrony balistycznej i obrony przed BMR. Spójny system wyposażenia żołnierza będzie wykorzystywał technologie cyfrowe, zawansowane przyrządy obserwacji i środki łączności; posiadał modułową broń, osłony balistyczne i sensory zwiększające bezpieczeństwo i możliwości bojowe żołnierzy; zapewniał optymalną integrację nowoczesnych elementów uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy, połączoną z profesjonalnym przygotowaniem i zarządzaniem działaniami bojowymi; współdziałał z systemami łączności i informatycznymi instalowanymi w pojazdach lądowych oraz statkach powietrznych (śmigłowce, BSL); umożliwiał włączenie go w systemy dowodzenia, rozpoznania i obiegu taktycznej informacji, w tym współpracę z systemem BMS; systemem otwartym, tzn. przygotowanym do rozbudowy i modernizacji w przyszłości, wykorzystując postęp w zakresie rozwoju nowych technologii, doświadczenia zdobyte podczas szkolenia, a także prowadzenia działań bojowych w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Skład Konsorcjum odpowiedzialnego za realizację ZISW TYTAN:

PCO – lider konsorcjum

PCO jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych w zakresie optoelektroniki.

Polski Holding Obronny

Polski Holding Obronny pełnił rolę lidera konsorcjum na etapie opracowywania założeń systemu. Obecnie spółka pełni rolę podmiotu nadrzędnego w stosunku do większości podmiotów wchodzących w skład konsorcjum.

Bumar Elektronika

Bumar Elektronika jest jedną z najważniejszych i największych spółek działających w sektorze polskiego przemysłu obronnego i jednym z czołowych dostawców urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych RP. Spółka prowadzi prace badawcze w obszarze radiolokacji, systemów dowodzenia i kierowania oraz radioelektronicznych systemów rozpoznania.

Fabryka Broni „Łucznik” – Radom

Fabryka Broni „Łucznik” – producent i dostawca broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na eksport i na rynek cywilny. W ofercie spółki znajdują się m.in. karabinki, pistolety maszynowe i samopowtarzalne, broń sportowa i zestawy treningowe.

Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL

Spółka produkująca i oferująca sprzęt i odzież ochronną dla wojska i policji, w tym m.in. maski, hełmy, kamizelki, tarcze, kolczatki, filtropochłaniacze i indywidualne wyposażenie żołnierza.

WB Electronics

WB Electronics to jedna z czołowych uznanych w świecie firm specjalizujących się w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych na potrzeby obronności. Oferuje szeroką gamę własnych produktów (sprzęt łączności, rozpoznania, informatyczny), szeroko rozpowszechnioną w Polskich Siłach Zbrojnych oraz użytkowaną przez armie innych państw, sprawdzoną w ekstremalnych warunkach bojowych.

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego

Państwowa wojskowo-cywilna uczelnia techniczna mieszcząca się w Warszawie. Akademia prowadzi studia I stopnia (inżynierskie/licencjackie), II stopnia (magister, magister inżynier) i III stopnia (doktoranckie) w ponad pięćdziesięciu specjalnościach, na czternastu kierunkach. Znakomita większość prowadzonych w WAT prac związana jest z potrzebami modernizacji Sił Zbrojnych.

MESKO Głównym zadaniem MESKO jest dostarczanie dla Sił Zbrojnych RP oraz innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa coraz to nowocześniejszej i wysokiej jakości amunicji i rakiet poprzez wprowadzanie najnowocześniejszych technologii, w tym w większości pochodzących z opracowań własnych.

Zakłady Metalowe DEZAMET

ZM DEZAMET oferuje zarówno wyroby cywilne, jak i przeznaczone dla wojska. Produkuje między innymi granaty, granatniki oraz amunicję i bomby na bazie własnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych.

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej

Wojskowa placówka medyczna powstała w 1928 roku. Instytut prowadzi działalność naukową i leczniczą. Zajmuje się między innymi badaniami przydatności symulatorów w prognozowaniu zdolności do pracy lotników w czasie działania przyśpieszeń, kompleksową oceną stanu zdrowia lotników wojskowych i cywilnych, a także wykorzystaniem symulatorów lotniczych w selekcji, diagnostyce i szkoleniu personelu latającego.

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii

Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii jest unikalną w skali MON i kraju jednostką badawczo-rozwojową prowadzącą działania na rzecz resortu obrony narodowej oraz innych instytucji państwowych w zakresie skutków zdrowotnych i sposobów przeciwdziałania chorobom wywołanym bronią masowego rażenia, a także promieniowaniem niejonizującym.

Radmor

Radmor jest największym polskim producentem sprzętu radiokomunikacji ruchomej UKF FM. Oferuje radiotelefony doręczne, przewoźne i stacjonarne, radiomodemy i moduły transmisji danych oraz wojskowe radiostacje osobiste, plecakowe i przewoźne.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów”

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” produkują i oferują szeroki zakres produktów i usług dla celów cywilnych i wojskowych. Karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm i 12,7 mm, karabiny wyborowe, zestawy przeciwlotnicze i granatniki 40 mm. Oferta zakładów obejmuje uzbrojenie produkowane zarówno w standardzie NATO, jak i standardzie rosyjskim. Spółka prowadzi prace rozwojowe w w/w dziedzinie.

 

Igor Stokłosa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.