Menu
 • Menu

  Podwójne standardy produktów – PE poparł zakaz

  Podwójne standardy produktówParlament europejski poparł przepisy zakazujące sprzedaży towarów różnej jakości na różne rynki. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, 474 posłów głosowało za, 163 przeciw a 14 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z nowym prawem podwójne standardy produktów nie mogą być stosowane, jeśli wyrób sprzedawany jest pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu.

  Jak wskazują eksperci zdarza się, że produkty kierowane na rynki Europy Środkowej mają gorszy skład, niż te, które trafiają na półki sklepowe w krajach bogatszych. Parlament Europejski poparł rozwiązanie nakazujące ujednolicenie składu na terenie całej Unii. Jeśli firma chce różnicować produkty, musi sprzedawać je pod innymi nazwami.

  Jak pisze PAP, za przyjęciem zmian głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, natomiast w przypadku Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego część była przeciwna.

  Regulacja skierowana przeciwko firmom stosującym podwójne standardy produktów nie oznacza, że wyroby przeznaczone na różne rynki będą miały dokładnie taki sam skład. Nowe prawo umożliwia stosowanie lokalnych surowców. Jednak w takim przypadku nałożony zostanie obowiązek umieszczania odpowiedniej informacji na opakowaniu – pisze PAP

  Onet.pl zwraca natomiast uwagę, że różnice w składzie będą mogły wynikać również ze stosowania przepisów krajowych. Chodzi na przykład o maksymalną dozwoloną zawartość cukru w napojach i żywności.

  Jak jednak twierdzi europosłanka Róża Thun, która znalazła się wśród głosujących przeciw, zmiana prawa nie rozwiąże problemu, jakim są podwójne standardy produktów. Jej zdaniem lepszym projektem była wcześniejsza propozycja PE.

  Podwójne standardy produktów po raz pierwszy napiętnowane w Unii Europejskiej

  Cytowana przez PAP europosłanka Jadwiga Wiśniewska twierdzi, że zmiana przepisów stanowi krok w dobrym kierunku. Po raz pierwszy bowiem uznano, że podwójne standardy produktów są niedopuszczalne.

  Kroki zmierzające do wprowadzenia nowych przepisów podjęto już w 2017 roku. Podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Bratysławie mówiono o niedopuszczalności stosowania różnych jakości dla różnych obszarów UE.

  Z kompromisu zawartego w sprawie standardów między krajami Unii Europejskiej zadowolony jest polski rząd. Jego przedstawiciele podkreślają, że podwójne standardy produktów sprzedawanych na różne rynki w Unii Europejskiej w takich samych opakowaniach są sprzeczne z zasadą równego traktowania i oznaczają wprowadzanie klientów w błąd.

  Producenci bronią się, twierdząc, że różnice w recepturze wynikają z upodobań klientów w poszczególnych krajach. Po wejściu w życie nowych regulacji ten czynnik nie będzie jednak mógł być brany pod uwagę, gdy chodzi o możliwość sprzedaży wyrobów o różnym składzie pod tą samą nazwą.

  Jak zauważa Onet.pl, nowe prawo jest bardzo nieprecyzyjne. Nie chodzi w nim jednak o ścisłą kontrolę, ale o wywarcie presji na producentów, by unikali jaskrawych nadużyć.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło: PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *