Menu
 • Menu

  Poczta Polska planuje wprowadzenie do floty elektrycznych samochodów

  Poczta PolskaPoczta Polska powraca do pomysłu z lat 70-tych XX wieku używania samochodów elektrycznych do transportu przesyłek. Już ponad 40 lat temu powstał prototyp fiata 125p napędzanego energią elektryczną. Jego wadą były niestety ogromne akumulatory, które zajmowały większość przestrzeni pojazdu i ważyły kilkaset kilogramów. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło. Nowe technologie doprowadziły do powstania mniejszych baterii, a pojazdy elektryczne stają się modne.

  Jak podaje Polsat News, trwają już testy, które mają sprawdzić parametry dostępnych na rynku dostawczych samochodów elektrycznych i umożliwić wybór odpowiedniej marki. Poczta Polska planuje w ciągu najbliższych lat wymienić swoją flotą na pojazdy elektryczne.

  Według firmy są one nie tylko bardziej ekologiczne, ale również tańsze w eksploatacji. Pojazdy mają być najpierw testowane w normalnym ruchu ulicznym. Dzięki temu Poczta Polska będzie mogła sprawdzić, jak auta zachowują się w zakresie wymaganym przez instytucję – pisze Polsat News.

  Nowe pojazdy testują listonosze, a także kurierzy oraz kierowcy, którzy dostarczają pocztę do placówek. Dla zwycięskiego producenta otworzą się ogromne możliwości, jeśli chodzi o sprzedaż. Poczta Polaka posiada w całym kraju aż 80 tysięcy pracowników w tym 25 tysięcy listonoszy. Jest to ogromny kąsek dla producentów pojazdów elektrycznych.

  Poczta Polska testuje 8 modeli aut w kilku miastach

  W testach biorą udział producenci samochodów elektrycznych, którzy posiadają w swej ofercie pojazdy o ładowności do 800 kilogramów. Warunkiem uczestnictwa było posiadanie homologacji na terenie Polski. W pierwszym etapie bierze udział 20 pojazdów ośmiu wytwórców. Są to: Nissan, Renault, Zeppelin Goupil, Melex, Peugeot, Citroen i KOMEL. Jednak do końca tego roku – jak pisze Polsat News – łączna liczba przetestowanych aut osiągnie 50 egzemplarzy.

  Pierwsza faza testów potrwa do czerwca 2018 roku. Sprawdzane będą w niej miedzy innymi: sposób ładowania akumulatorów, ładowność, oraz zasięg pojazdów w rzeczywistym ruchu dla potrzeb tego specyficznego klienta.

  Poczta Polska sprawdzi również, jakie oszczędności przyniesie jej przestawienie się na napęd elektryczny w pojazdach firmowych? Pojazdy testowane będą jeździły po ulicach kilku wybranych miast Polski: Warszawy, Poznania, Rzeszowa, Lublina, Białegostoku, Krakowa, Łodzi, Gdańska Wrocławia i Katowic. Wraz z samochodami Poczta Polska przetestuje również różne stacje ładowania.

  Ale samochody elektryczne nie są jedynymi innowacyjnymi pojazdami testowanymi przez firmę. W fazie sprawdzania znajdują się również elektryczne skutery. Wyższość transportu ekologicznego nie polega tylko na mniejszym zanieczyszczeniu środowiska w miastach. Samochody tego typu są też o wiele cichsze od tradycyjnych.

  Poprawi to znacznie komfort mieszkańców w czasie nocnych transportów. Wymienione zalety sprawiają, że pojazdy elektryczne testowane są już przez poczty w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Źródło – Polsat News

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *