Menu
 • Menu

  Play jeszcze w lipcu 2017 roku wchodzi na warszawską giełdę

  PlayJak informuje portal Money.pl, Play zamierza sprzedawać swoje akcje za maksymalną cenę 44 zł za sztukę. Jeśli się sprzedadzą, giełdowa wartość spółki może przekroczyć 5,3 miliarda zł. Tak duży debiut pojawił się na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych po raz pierwszy od czasu wejścia na nią dużych spółek skarbu państwa jak Tauron (wartość oferty publicznej 4,2 mld) czy PZU (wartość oferty publicznej 8 mld) w 2010 roku.

  Szczegóły oferty opublikowano w poniedziałek 3 lipca 2017 roku, kiedy to ukazał się prospekt emisyjny Play Communications. Dotychczasowy jedyny właściciel akcji firmy P4, który jest operatorem sieci Play już w czerwcu ogłosił zamiar emisji udziałów na warszawskiej GPW.

  W ofercie giełdowej pojawią się wyłącznie istniejące akcje firmy Play Communications z siedziba w Luksemburgu. Docelowa wielkość oferty ma osiągnąć 38% – 44% akcji spółki. Kapitalizację całej spółki portal Money.pl szacuje na 11,2 miliarda zł.

  Spółka swoją ofertę kieruje zarówno do inwestorów instytucjonalnych jak i indywidualnych. Przy czym do inwestorów indywidualnych trafi 5% wszystkich udziałów. Dla pracowników przewidziano natomiast możliwość zakupu akcji w preferencyjnej cenie 37,40 zł za sztukę. Zapisy od inwestorów indywidualnych rozpoczną się 4 lipca a zakończą 7 lipca. Zgłoszenia dokonane przed 7 lipca będą uprawniały do większego przydziału.

  Między 14 a 18 lipca przyjmowane będą zapisy od inwestorów instytucjonalnych. Przydział akcji planowany jest na 20 lipca. Natomiast debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych odbędzie się 27 lipca.

  Play zapowiada wypłacanie dywidendy

  Play zapowiada, że posiadacze akcji będą mogli liczyć na wypłatę dywidendy, której wysokość w 2017 roku wyniesie 650 milionów zł. Oznacza to, że stosunek dywidendy na akcję do wartości akcji wyniesie 5,8%. Od 2018 roku spółka planuje, że docelowy roczny wskaźnik wypłaty dywidendy wyniesie 65% – 75% kwoty rocznych skonsolidowanych wolnych przepływów pieniężnych dla właścicieli kapitału własnego po uwzględnieniu płatności z tytułu leasingu.

  Jednym z celów wejścia na giełdę spółki jest przedterminowy wykup obligacji zapadających w 2022 roku.

  Sieć Play posiada w tej chwili udział w polskim rynku telefonii komórkowej na poziomie 27% ogólnej liczby użytkowników. Sukces ten udało się osiągnąć w ciągu zaledwie 10 lat działalności w Polsce.

  Play jest drugim pod względem liczby klientów operatorem telefonii komórkowej w naszym kraju. Pod koniec marca tego roku z jego usług korzystało 14,3 miliona klientów. Stale zwiększają się jego przychody operacyjne i zysk netto. Przychody operacyjne wyniosły w 2014 roku 4589,7 miliona złotych, podczas gdy w 2016 roku już 6117,6 miliona zł. Zysk netto natomiast zwiększył się z 498,9 miliona zł w 2014 roku do 712 milionów w roku 2016.

  Źródło – Money.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *