Menu
 • Menu

  Płaca minimalna w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej

  Płaca minimalnaOd upadku socjalizmu w 1989 roku Polska – z lepszym lub gorszym skutkiem – stara się dogonić Zachód. Płaca minimalna w naszym kraju wskazuje jednak, że droga do osiągnięcia tego celu jest jeszcze daleka. Pomimo 30 lat opowiadania historii o Polsce jako “tygrysie” lub “zielonej wyspie Europy”, odstajemy ciągle do zachodnioeuropejskich standardów.

  Bywały kraje, które w ciągu 30 lat awansowały z poziomu Czarnej Afryki do średniej Unii Europejskiej, jednak ich wzrost gospodarczy osiągał przez lata wartość kilkukrotnie wyższą od średniej światowej, podczas gdy nasz niewiele od niej odbiega, a w niektórych latach był nawet niższy.

  Jak pisze “Business Insider”, płaca minimalna w Polsce wynosi 500 euro. Z cytowanych przez portal danych Eurostatu wynika, że na przykład w Luksemburgu płaca minimalna to 1999 euro. Ale Luksemburg jest krajem o jednym z najwyższych PKB na mieszkańca w świecie. Jak sprawa przedstawia się z innymi państwami UE?

  W Unii są od nas gorsi. Płaca minimalna w Bułgarii wynosi zaledwie 260 euro. Istnieją też państwa – pisze “Business Insider” – które nie gwarantują w ogóle płacy minimalnej; są to: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja. Niższą od Polaków płacę minimalną mają: Węgrzy, Litwini i Łotysze (po 400 euro), a także Rumuni – 408 euro, Chorwaci – 462 euro oraz Czesi i Słowacy – po 480 euro. W Estonii wynosi ona natomiast tyle ile w Polsce.

  Płaca minimalna w krajach bogatszych

  Płaca minimalna w starej Unii Europejskiej kształtuje się na różnym poziomie. Najniższa jest w państwach Południowej Europy. W Portugalii wynosi ona 677 euro, w Grecji 684, na Malcie 748, a w Hiszpanii 859 euro. Spośród nowych członków UE do krajów posiadających płacę minimalną na podobnym poziomie dołączyła Słowenia z wynikiem 843 euro.

  Na północy Europy płaca minimalna jest znacznie wyższa. W Wielkiej Brytanii wynosi ona 1401 euro, w Niemczech i Francji po 1498, w Belgii 1563, Holandii 1578, natomiast w Irlandii 1674 euro. Kraje te bardziej dbają o najmniej zarabiających pracowników niż Stany Zjednoczone, gdzie można płacić nie mniej niż 1048 euro.

  Na terenie Unii Europejskiej występują więc ogromne różnice w nominalnej wysokości płacy minimalnej. Różnica między Bułgarią a Luksemburgiem jest ośmiokrotna – pisze “Business Insider”. Trzeba jednak pamiętać, że w krajach o wyższej płacy minimalnej większe są również koszty utrzymania.

  Eurostat wskazuje, że realne różnice po uwzględnieniu kosztów utrzymania są znacznie mniejsze. Po przeliczeniu płacy minimalnej przez Parytet Siły Nabywczej okaże się, że różnica między Bułgarią a Luksemburgiem jest tylko trzykrotna.

  Różnice nominalne między Polską a krajami Zachodu są więc duże. Z drugiej strony niższe koszty utrzymania sprawiają, że standard życia w naszym kraju nie odbiega w takim stopniu od innych krajów, jak wynikałoby z różnic w wysokości płacy minimalnej.

  Źródło – Business Insider

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *