Menu
 • Menu

  Płaca minimalna w 2018 roku – ile wyniesie najniższe wynagrodzenie?

  Rząd podjął decyzję dotyczącą ustalenia minimalnej kwoty wynagrodzenia, jakie będzie wprowadzone od 1 stycznia. Płaca minimalna w 2018 roku wzrośnie o 5%.

  Najniższe miesięczne wynagrodzenie wyniesie więc 2100 zł brutto, natomiast stawka godzinowa zwiększy się do poziomu 13,7 zł. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, rozwiązanie takie przyjął rząd we wtorek. Propozycję w tej sprawie złożyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

  Płaca minimalna w 2018 roku wzrośnie zatem o 100 zł, co stanowi 47,3% prognozowanego na przyszły rok wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Jeszcze w czerwcu rząd proponował zwiększenie minimalnego wynagrodzenia tylko o 80 zł miesięcznie, a minimalną stawkę godzinową na poziomie 13,5 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej natomiast chciało wzrostu o 100 zł. Z takimi rozwiązaniami nie zgadzali się związkowcy z OPZZ i FZZ. Postulowali oni wzrost aż o 220 zł.

  Z drugiej strony pracodawcy zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego chcieli, by płaca minimalna w 2018 roku wynosiła tylko 2050 zł. Jednak ostatecznie przyjęto propozycję MRPiPS. Według minister Elżbiety Rafalskiej wprowadzenie takiej stawki wynika z dobrego stanu, w jakim znajduje się polska gospodarka.

  Według szacunków ministerstwa wzrost płacy minimalnej o 100 zł spowoduje zwiększenie wydatków budżetowych państwa na wynagrodzenia o 164,2 mln zł w skali roku. Jednak część tej kwoty wróci do budżetu w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych.

  Wyższa płaca minimalna w 2018 roku oznacza wyższe wpływy do budżetu i ZUS

  Z wyliczeń Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że zwiększenie płacy minimalnej i stawki godzinowej na poziomie przyjętym przez rząd spowoduję wzrost wpływów do sektora finansów publicznych na poziomie 1 mld zł. Złożą się na tę sumę większe wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

  Oznaczać to będzie również wzrost wpływów do budżetów samorządów. Natomiast łączne dochody gospodarstw domowych mają – w ocenie resortu – zwiększyć się o 1,1 mld zł.

  Jak podaje Główny Urząd Statystyczne w 2017 roku liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie równe płacy minimalnej wyniosła 1,4 mln osób. W roku ubiegłym wynagrodzenia minimalne wzrosły o 150 zł miesięcznie, czyli o 8,1% w stosunku do roku 2016. Natomiast stawka godzinowa zwiększyła się w tym czasie z do 13 zł. Zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w wysokości proporcjonalnej do wzrostu minimalnego miesięcznego wynagrodzenia.

  Jak pisze PAP, minimalna stawka godzinowa dotyczy głównie dwóch kategorii pracowników. Pierwszą stanowią osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecania. Do drugiej grupy należą natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą, świadczące jednoosobowo usługi dla innych firm i instytucji. Chodzi o tzw. pracowników samozatrudnionych.

  Źródło – PAP

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  3 odpowiedzi na “Płaca minimalna w 2018 roku – ile wyniesie najniższe wynagrodzenie?”

  1. Iwona napisał(a):

   A dlaczego rząd pozwala wliczać dodatek stażowy do pensji zasadniczej.Przeciez to są pieniądze za nasze wypracowane lata.Ile większą byłaby nasza pensja gdyby najniższa pensja byłaby 2100plus nasz dodatek stażowy.Czemu nie można tak zrobić????

  2. Beata W napisał(a):

   Zgadzam się z Panią Iwoną. Może czas pomyśleć o osobach ze stażem pracy, którzy przy takim podnoszeniu stawki minimalnej dalej nie mają żadnej zmiany w zarobkach. To bardzo niesprawiedliwe.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *