Menu
 • Menu

  PKB w czwartym kwartale 2017 roku rósł najszybciej od ponad 9 lat

  PKB w czwartym kwartaleGłówny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunki dotyczące PKB w czwartym kwartale 2017 roku. Wynika z nich, że polska gospodarka urosła aż o 5,1% rok do roku. Jak podaje portal Money.pl, IV kwartał był jeszcze lepszy niż III, kiedy to PKB rok do roku zwiększył się o 4,9%. Są to jednak dane niewyrównane sezonowo. Nie uwzględniono w nich liczby dni roboczych.

  Większość ekonomistów spodziewała się, że PKB w czwartym kwartale wzrośnie między 5 a 5,4%, dlatego wynik nie jest zaskoczeniem, szczególnie po opublikowaniu przez GUS danych za cały rok 2017. Gospodarka Polski przyśpieszała przez cały ubiegły rok. W pierwszych 3 miesiącach wzrost rok do roku wyniósł 4,1%, w całym pierwszym półroczu 4%.

  Trzeci i czwarty kwartał charakteryzowało dalsze przyśpieszenie rozwoju gospodarczego. PKB w czwartym kwartale rósł najszybciej od II kwartału 2008 roku. Był to więc najszybszy wzrost od ponad 9 lat. Podobnie jak w całym roku 2017 wzrost gospodarczy wynikał ze zwiększającej się konsumpcji. Chociaż końcówkę roku charakteryzowało również zwiększenie inwestycji.

  Na wzrost PKB w czwartym kwartale 2017 roku wpłynęły zwiększone inwestycje

  Koniec ubiegłego roku przyniósł zmianę udziału różnych komponentów w rozwoju gospodarczym. Zwiększył się udział inwestycji. Dotyczy to głównie różnych projektów rządowych i samorządowych. Przez 2 lata niski wzrost inwestycji stanowił największy problem naszej gospodarki.

  GUS spodziewa się, że obecny rok będzie równie pomyślny dla gospodarki, jak ubiegły. Wzrost Produktu Krajowego Brutto ma utrzymać się na poziomie 4,6% rocznie. Trwałe ma być również zwiększenie inwestycji. W IV kwartale 2017 roku zwiększyły się one o 12%.

  Nieco wolniej rosła konsumpcja indywidualna. Zwiększyła się ona rok do roku o 5%. Na dobre wyniki gospodarki wpłynął również wyższy eksport. Związany jest on z dobrą koniunkturą w gospodarce światowej, co zwiększa popyt zagraniczny. Rosnący eksport zrekompensował w dużym stopniu grudniowe zwiększenie importu.

  Dobra koniunktura w światowej gospodarce dała się odczuć nie tylko w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowej. Na przykład wzrost PKB na Węgrzech wyniósł 4,4%, natomiast w Rumunii aż 6,9%.

  Dane dotyczące gospodarki okazały się lepsze, niż planowane przez rząd. Jak już pisaliśmy, w ustawie budżetowej na rok 2017 założono wzrost PKB na poziomie 3,6%. Na ten rok zaplanowano natomiast 3,8%. Jednak wiele instytucji finansowych, a także Komisja Europejska przewidują, że przekroczy on 4%. Podobne zdanie ma 20 ekonomistów ankietowanych przez Narodowy Bank Polski.

  Jak pisze Money.pl, Komisja Europejska przewiduje wzrost PKB w Polsce na 4,2% natomiast Bank Światowy na 4%. KE spodziewa się dalszego wzrostu inwestycji głownie dzięki projektom publicznym. Rok 2019 natomiast ma być nieco gorszy dla światowej gospodarki, co może przełożyć się również na sytuację w Polsce.

  Źródło – Money.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *