Menu
 • Menu

  PKB Niemiec będzie rósł wolniej niż przewidywano

  PKB NiemiecRząd niemiecki obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na rok 2018. Wcześniej przewidywano, że PKB Niemiec urośnie o 2,4%. Obecnie wartość tę szacuje się na 2,3%. Obniżenie prognoz nastąpiło, jak zauważa portal Gazeta.pl, po całej serii niepokojących danych, które płynęły z gospodarki naszego zachodniego sąsiada.

  Jak twierdzi Gazeta.pl, dane wskazywać mogą, że PKB Niemiec ma już za sobą fazę maksymalnego wzrostu, a gospodarka wchodzi w fazę spowolnienia. Chociaż zmiana prognozy jest minimalna – chodzi bowiem tylko o 0,1 punktu procentowego – to niepokojący jest sam fakt dokonania korekty. Oznacza on bowiem, że sytuacja w Niemczech lub na świecie uległa pogorszeniu od początku 2018 roku.

  Złe sygnały płynące z niemieckiej gospodarki mogą niepokoić również Polaków. Niemcy są bowiem naszym największym partnerem handlowym. Dotyczy to przede wszystkim eksportu. Gazeta.pl zauważa, że niektóre polskie firmy nastawione są głównie na sprzedaż na rynku niemieckim.

  Dlatego PKB Niemiec ma istotny wpływ również na kondycję naszej gospodarki. Problemy gospodarcze naszego zachodniego sąsiada mogą oznaczać mniejsze zamówienia i obniżenie wskaźników wzrostu również nad Wisłą.

  PKB Niemiec ucierpiał przez politykę Stanów Zjednoczonych

  Według ministra gospodarki Niemiec Petera Altmeiera na obniżenie prognozy wpłynęła sytuacja w światowej gospodarce. Ponieważ Niemcy należą do największych światowych eksporterów, nie są zwolennikami prowadzenia wojen handlowych. Tymczasem Stany Zjednoczone prowadzą politykę coraz większego protekcjonizmu, co doprowadziło już do starcia z Chinami.

  Chociaż potencjalna wojna handlowa jeszcze nie wybuchła, a politycy głównie deklarują podjęcie działań protekcjonistycznych, PKB Niemiec już ma się gorzej. Wszystkie prawie wskaźniki koniunktury w tym kraju spadły w ostatnich miesiącach. Niektóre osiągnęły poziom najniższy od kilku lat. Niemieccy przedsiębiorcy obawiają się, że potencjalna wojna handlowa wpłynie negatywnie na ich eksport.

  Jak konkluduje Gazeta.pl, gdyby chodziło jedynie o korektę prognozy rządowej, nie byłoby powodu do niepokoju. Jest ona jednak kolejnym zdarzeniem w całej serii.

  Taka sytuacja może oznaczać, że Niemcy mają już za sobą szczyt koniunktury, a wzrost PKB Niemiec wchodzi w okres spowolnienia. Ponadto pogorszenie się nastrojów przedsiębiorców zza Odry może przełożyć się na ich decyzje o podejmowaniu ryzyka inwestycyjnego, co sprawi, że spowolnienie ulegnie dalszemu pogłębieniu.

  Źródło – Gazeta.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *