Menu
 • Menu

  Pieniądze z OFE zostaną przekazane na konta ubezpieczonych

  Pieniądze z OFEPrawdopodobnie jeszcze przed końcem lata będzie wiadomo, gdzie trafią pieniądze z OFE. Jak pisze “Rzeczpospolita”, premier Mateusz Morawiecki zapowiada przekazanie Polakom środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.

  O reformie rząd mówił już 3 lata temu. Istniały jednak dwie koncepcje jej realizacji. Jednym ze scenariuszy było przekazanie pieniędzy do ZUS – podaje “Rzeczpospolita”. Plan ten skrytykowany jednak został przez analityków rynku kapitałowego. Mógłby on doprowadzić do załamania na giełdzie.

  Jak podaje gazeta, 15,9 mln Polaków odkłada na emerytury w OFE. W sumie ich oszczędności szacuje się na 162,3 mld zł. Oznacza to, że na jednego oszczędzającego przypada prawie 10 tysięcy zł. Pieniądze z OFE stanowią zatem ogromny kapitał.

  Wartość zgromadzonych środków była jeszcze większa, jednak w czasie rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego aż 150 mld zł przeniesiono do ZUS. Tłumaczono wówczas, że pieniądze z OFE są pieniędzmi publicznymi i rząd może nimi dysponować. Stanowisko rządu potwierdził Trybunał Konstytucyjny, ale wielu obywateli nie zgadzało się z tą opinią, twierdząc, że władza zabiera ich oszczędności.

  Chociaż losy funduszy były już dawno przesądzone, na ostateczną decyzję, gdzie trafią pieniądze z OFE, trzeba było czekać kilka lat.

  Pieniądze z OFE trafią do pracowniczych planów kapitałowych

  Jak powiedział cytowany przez “Rzeczpospolitą” Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Byłoby dobrze dla rynku, jeśli sytuacja otwartych funduszy emerytalnych zostałaby wyjaśniona przed uruchomieniem pracowniczych planów kapitałowych. Plan premiera Morawieckiego, aby środki z OFE przenieść na indywidualne konta emerytalne, to najlepsze rozwiązanie. Zniknie niepewność, powstanie zreformowany filar emerytalny, który będzie korzystny dla gospodarki

  Jak natomiast ocenia współzałożyciel i pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Wiesław Rozłucki, sukces pracowniczych planów kapitałowych zależy w dużej mierze od właściwej decyzji w sprawie OFE. PPK mają ruszyć na początku lipca 2019 roku, czyli już za 3 miesiące.

  Wiele osób do tej pory pamięta, co stało się z ich oszczędnościami emerytalnymi w czasach rządów Donalda Tuska. Może to stanowić czynnik zniechęcający do uczestnictwa w PPK. Istnieje obawa, że kolejny rząd znów sięgnie po pieniądze obywateli, by sfinansować swoje wydatki.

  Rozwiązaniem jest przekazanie środków na indywidualne konta w PPK. Jednak zmiany w OFE zostaną przeprowadzone najprawdopodobniej dopiero po wdrożeniu pracowniczych planów kapitałowych. Jak poinformowało “Rzeczpospolitą” Ministerstwo Finansów: Trwają prace nad przygotowaniem aktów wykonawczych do PPK i wdrożeniem systemu. Po zakończeniu tych prac będą podjęte decyzje co do zmian w zakresie OFE.

  Pracownicze plany kapitałowe ruszą w połowie roku

  PPK mają stanowić zachętę i dodatkową możliwość oszczędzania na emeryturę. Od połowy roku powstaną one w firmach, które zatrudniają powyżej 250 pracowników. Każdy pracownik otrzyma możliwość przekazywania na PPK od 2 do 4 procent swojej pensji brutto. W przypadku osób o niskich dochodach dolny limit zmniejszono do 0,5 proc.

  Część składek pokryje pracodawca. Jego wkład wyniesie od 1,5 do 4 proc wartości wynagrodzenia brutto. Również państwo dołoży się do oszczędności emerytalnych. Przewidziano dopłatę powitalną w wysokości 250 złotych oraz coroczną wpłatę na konto ubezpieczonego w wysokości 240 zł.

  Przystąpienie do PPK oznaczać będzie niewielki spadek comiesięcznej wypłaty przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów zatrudnienia. Jak podaje “Rzeczpospolita”: Pieniędzmi odkładanymi w PPK zarządzać będą instytucje finansowe: TFI, zakłady ubezpieczeń i PTE. Będą je inwestować w obligacje i akcje, także za granicą.

  W kolejnych latach do PPK włączane zostaną coraz mniejsze przedsiębiorstwa oraz instytucje państwowe. Ostatecznie mają one stać się obowiązkowe dla wszystkich pracodawców w Polsce. Do programu zostaną automatycznie zapisani wszyscy pracownicy. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z odprowadzania składek. Rezygnacja obejmie okres 4 lat. Jeśli po tym czasie pracownik nie złoży ponownej, zostanie znów automatycznie włączony do PPK.

  Po osiągnięciu wieku emerytalnego uczestnik PPK będzie mógł wypłacić wszystkie swoje oszczędności jednorazowo. Wtedy jednak zostaną one obłożone podatkiem od zysków kapitałowych. By nie płacić podatku, wypłata powinna zostać rozłożona na raty.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Rzeczpospolita”

  Jedna odpowiedź do “Pieniądze z OFE zostaną przekazane na konta ubezpieczonych”

  1. anastazja pisze:

   No właśnie kasa na koncie ppk będzie dziedziczona, także to jest dobra sprawa. Bo wiele rzeczy się może w życiu zdarzyć, a tak to chociaż nasza rodzina będzie mogła skorzystać. Ogólnie ten program dobrze się zapowiada, mam nadzieję że jak już ruszy to naprawdę dobrze się będzie się jemu wiodło i ludzie będą zadowoleni

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *