Menu
 • Menu

  Paczki z Chin będą skrupulatniej kontrolowane przez celników

  Paczki z ChinMiliony osób korzystają dziś z możliwości zakupu przez Internet tanich towarów z Chin. Również firmy sprowadzają stamtąd sprzęt, materiały reklamowe lub zaopatrują swoje hurtownie czy sklepy. Jak podaje “Rzeczpospolita|”, już niedługo powstanie w Lublinie oddział celny, gdzie paczki z Chin i innych krajów Azji Wschodniej poddawane będą szczegółowej kontroli.

  Internetowe zakupy w Chinach wywołują sprzeciwy krajowych producentów, właścicieli sklepów i sieci handlowych. Ich zdaniem brak opłat celnych i podatku oznacza nieuczciwą konkurencję. Ministerstwo Finansów już na początku tego roku zapowiedziało podjęcie działań mających na celu usprawnienie kontroli.

  Jak pisze “Rzeczpospolita”, efektem działań ministerstwa jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie urzędów celno-skarbowych oraz podległych im oddziałów celnych. To w nich właśnie realizowane są czynności, które przewiduje prawo celne. Powstanie w Lublinie nowego oddziału stanowi realizację zmian w rozporządzeniu. Tam trafią paczki z Chin i krajów wschodnioazjatyckich.

  Jak napisano w cytowanym przez “Rzeczpospolitą” wyjaśnieniu: Bezpośrednim powodem podjęcia decyzji było rozpoczęcie przez Pocztę Polską współpracy z chińskim operatorem pocztowym w zakresie obsługi przesyłek pocztowych transportowanych w kontenerach drogą kolejową przez Małaszewicze do Lublina. Ponadto obserwowany jest dynamiczny rozwój obrotu pocztowego na pozostałych, dotychczas obsługiwanych przez Pocztę Polską szlakach transportowych.

  Zdaniem Ministerstwa Finansów paczki z Chin są niedostatecznie kontrolowane

  Jak pisze “Rzeczpospolita”, w tej chwili funkcjonują 3 pocztowe oddziały celne: w Warszawie, Pruszczu Gdańskimi oraz Zabrzu. Nie są one jednak w stanie skutecznie kontrolować zwiększającej się lawinowo liczby przesyłek z Azji Wschodniej.

  W cytowanym przez “Rzeczpospolitą” wyjaśnieniu Biura Komunikacji i Promocji Krajowej Administracji Skarbowej czytamy: Rozporządzenie ministra finansów zostało podpisane 16 października 2018 r. Rozporządzenie zostało przekazane do Rządowego Centrum Legislacyjnego do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

  “Rzeczpospolita” zauważa, że prace nad nowelizacją przygotowaną przez ministra finansów przebiegały w błyskawicznym tempie. Procedura uzgodnień międzyresortowych rozpoczęła się 20 września 2018 roku, a niecały miesiąc później zostało ono wysłane do publikacji. Sam lubelski oddział może być uruchomiony już w listopadzie. Jego finansowanie zostało przewidziane jeszcze na ten tok. Przewiduje się między innymi stworzenie 35 nowych etatów.

  Internetowe zakupy w Chinach zjawiskiem globalnym

  Masowe zakupy internetowe na chińskich stronach stały się zjawiskiem powszechnym nie tylko w Polsce. Paczki z Chin trafiają dziś masowo do klientów na całym świecie. Wszędzie budzi to niezadowolenie sklepów i producentów.

  Sprzedaż na tak dużą skalę umożliwiają miedzy innymi niskie koszty przesyłek pocztowych. Administracja amerykańska uważa nawet, że obecny system nadmiernie promuje Chiny. Dlatego rozważa się wyjście Stanów Zjednoczonych za Światowej Unii Pocztowej. Paczki z Chin do USA mogą być nawet o 70 procent tańsze od wysyłanych w przeciwnym kierunku – pisze ”Rzeczpospolita”.

  Według cytowanego przez dziennik Wojciecha Buczkowskiego, prezesa Komputronika zakupy w Chinach szkodzą całej gospodarce. Powodują również zmniejszenie dochodów Skarbu Państwa. Laptopy, smartfony, telewizory a nawet droższe komponenty sprzedawane są przez wiele podmiotów, które nie są związane z producentami tych sprzętów.

  Producenci postulują wprowadzenie mechanizmów poboru podatków i ceł od towarów sprowadzanych z Azji Wschodniej. Postuluje się też wprowadzenie dla nich norm jakości wymaganej w Unii Europejskiej.

  Nie przez wszystkich import z Chin uważany jest za zjawisko negatywne

  Jednak nie wszyscy podzielają opinię przedsiębiorców. Tanie zakupy przez Internet dotyczą marek, które na lokalnym rynku również sprzedawane są w niskich cenach. Tanie zakupy wiążą się różnymi z niedogodnościami, jak kilkutygodniowy okres oczekiwania na dostawę czy brak ochrony gwarancyjnej.

  Ponadto sprowadzany sprzęt objęty jest podatkiem VAT bez względu na jego wartość. Zdaniem niektórych ekspertów import z Chin przez indywidualnych klientów ma minimalny wpływ na rynek w Polsce.

  Tymczasem na klientów dokonujących zakupów internetowych w Chinach czekają już wkrótce liczne promocje. Zbliża się bowiem Dzień Singla obchodzony 11 listopada. Tego dnia sprzedaż internetowa bije rekordy a samo święto zostało wykreowane przez specjalistów od marketingu.

  W 2017 roku podczas święta w ciągu 24 godzin Chińczycy wydali na zakupy internetowe 25 mld dolarów. Rok wcześniej wartość zakupów zamknęła się w kwocie 17 mld USD. Można więc liczyć, że ten rok przyniesie nowy rekord.

  Kolejnym świętem nakręcającym sprzedaż internetową jest chiński Nowy Rok. Wtedy tradycyjnie wręcza się prezenty bliskim osobom. Już w tej chwili zaczęły się promocje związane z Dniem Singla. Można się spodziewać, że z promocji tych skorzystają klienci Internetowi na całym świecie.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło: Rzeczpospolita

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *