Menu

Menu

Oszczędzanie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym – praktyczne porady

Oszczędzanie energii to temat, który wraca jak bumerang. Zwłaszcza w kontekście kolejnego szczytu klimatycznego czy podwyższenia cen zużycia lub podatków. Każdy z nas chciałby płacić mniejsze rachunki. Nie każdy jednak zastanawia się, jak rozsądnie zaplanować zużycie energii, nie rezygnując jednocześnie z wielu dobrodziejstw technologii. Jak oszczędzać prąd? Przekonajmy się.

oszczędzanie energii elektrycznej w domu

Co z tą lodówką?

Lodówka to urządzenie niezbędne w każdym domu, a jednocześnie takie, które wymaga podłączenia do źródła zasilania przez cały czas. Istnieją jednak łatwe sposoby na oszczędzanie zużycia energii i nie chodzi tutaj o przechowywanie jedzenia na balkonie zimą…

  1. Kup lodówkę energooszczędną, najlepiej klasy A++ lub A+++. Lodówki klasy A++ zużywają około 40% mniej prądu. Czym właściwie jest ta klasa? To wskaźnik, który mówi o tym, ile prądu zużyje dane urządzenie w ciągu roku oraz czy jest bardziej czy mniej oszczędne w stosunku od innego sprzętu tego samego typu. Koniecznie przed zakupem zapoznaj się z parametrami energetycznymi różnych modeli lodówek podawanymi przez ich producentów.
  2. Włączaj tryb wakacyjny lub całkowicie wyłącz lodówkę, gdy przez dłuższy czas nie ma Cię w domu. Na czas wakacji najlepiej pozbyć się całego jedzenia i odłączyć lodówkę od źródła prądu. Pamiętaj, żeby wtedy pozostawić otwarte drzwi lodówki. W innym razie włącz tryb wakacyjny – dzięki tej funkcji praca lodówki jest wolniejsza, przez co zużycie energii jest mniejsze. Temperatura wewnątrz chłodziarki utrzymuje się wtedy na poziomie ok. 15°C.
  3. Nie przesadzaj z wielkością! Zwróć uwagę na to, jakiej wielkości lodówka będzie dla Ciebie odpowiednia pod względem pojemności. Nie może być ona za duża – energia będzie zużywana na chłodzenie powietrza, a nie jedzenia. Zimne powietrze z kolei bardzo szybko ucieka z lodówki przy każdym otworzeniu jej drzwi.

Oszczędzanie energii elektrycznej na oświetleniu

oszczędzanie energii na oświetleniu

Odpowiedni, rozsądnie zaplanowany system oświetleniowy w domu to nie tylko dobór barwy światła czy rozmieszczenie lamp, ale także możliwość zaoszczędzenia dużej sumy pieniędzy w ciągu roku.
Tradycyjne żarówki to najbardziej energochłonne źródło światła. W 100-watowej żarówce tylko 5% energii przetwarzana jest w widzialne światło. Pozostałe tracone jest w postaci ciepła. Dlatego na rynku pojawiły się nowe rozwiązania, które na pierwszym miejscu mają stawiać energooszczędność.

  • Świetlówki kompaktowe, inaczej żarówki energooszczędne, przetwarzają w światło około 20-25% pobranej energii. Zużywają ok. pięć razy mniej energii niż tradycyjne żarówki i świecą nawet 15 razy dłużej. Trzeba pamiętać, że ten typ oświetlenia najlepiej sprawdzi w tych pomieszczeniach, w których światło będzie zapalone przez dłuższy czas.
  • Żarówki halogenowe dają średnio dwa razy więcej światła niż tradycyjne tej samej mocy i świecą nawet trzy razy dłużej. Halogeny sprawdzą jako oświetlenie ogólne, ale także punktowe, które zaakcentuje wybrane elementy wnętrza.
  • Diody LED w porównaniu ze zwykłymi żarówkami świecą kilkanaście razy dłużej i pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii (tak jak w przypadku świetlówek kompaktowych). Trzeba pamietać, że system oświetlenie wykorzystujący w dużej mierze diody LED to spory wydatek, dlatego, aby inwestycja się zwróciła, należy zastosować je w pomieszczeniach często i długo oświetlanych. Lampka z diodą LED to dobre rozwiązanie w pokoju dziecięcym, gdy Twoja pociecha chce spać przy zapalonym świetle. Dla osób lubiących czytać przed snem oświetlenie LED będzie nieopłacalne.

Aby zbadać o efektywne wykorzystanie energii w przypadku oświetlenia zewnętrznego, warto zamontować czujnik ruchu, który włącza światło tylko wtedy, gdy to będzie konieczne.

Optymalne wykorzystanie urządzeń

optymalne wykorzystanie urządzeń

Wykorzystaj pełną pojemność domowego sprzętu AGD. Staraj się włączać pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy zostaną zapełnione. Gdy musisz wstawić mniejszą zawartość, ustaw program energooszczędny. Podczas prania wykorzystuj programy o niższej temperaturze i dłuższym czasie trwania. Nie susz naczyń w zmywarce.
W przypadku posiadania kuchenek elektrycznych lub indukcyjnych gotuj na palnikach, które rozmiarem są zbliżone do wielkości garnka. Stosuj też pokrywki, które skrócą czas gotowania.

Czajniki elektryczne to małe, niepozorne pożeracze prądu. Choć korzystanie z nich jest bardzo wygodne, trzeba pamiętać, że zużywają one nieproporcjonalnie dużo energii w stosunku do ilości podgrzanej wody. Dlatego gotuj tylko tyle wody, ile w danym momencie potrzebujesz.

Oszczędzanie energii w trybie standby?

Tryb czuwania to niezwykle wygodny wynalazek. Dzięki niemu bez ruszania się z kanapy możemy pilotem włączyć i wyłączyć TV. Z drugiej strony na pewno wiesz, że pozostawienie urządzeń w trybie czuwania nie jest „darmowe” – prąd, chociaż w mniejszych ilościach, nadal jest zużywany. Możesz to łatwo sprawdzić za pomocą nawet niedrogiego woltomierza, a przekonasz się, ile energii niepotrzebnie tracisz. Zdecydowana większość urządzeń „nudzi” się przez całą dobę, czekając aż je włączysz. Problem jest prawie niezauważalny, jeśli urządzenia jest energooszczędne i w trybie czuwania pobierają poniżej 1W, ale jest to bardzo rzadka sytuacja. Urządzenia pozostawione w trybie standby mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Warto postarać się zaoszczędzić te pieniądze.

Alternatywna energia = mniejsze rachunki za prąd

Czy wiesz, że możesz nie tylko oszczędzać energię, ale też sam ją produkować? Jeśli skorzystać z fotowoltaiki, będzie to w zasięgu Twojej ręki. Dobrze wykonana instalacja PV pokryje całe zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa domowego na energię. Co prawda jest to kosztowna inwestycja, jednak dzięki dofinansowaniu oferowanym przez rząd oraz efektywności tego systemu koszty szybko się zwrócą. Bez problemu zainstalujesz ją na dachu lub gruncie. Pamiętaj, aby wybierać panele fotowoltaiczne wysokiej jakości oraz zlecić montaż profesjonalistom.

Dowiedz się więcej o bardziej ekologicznych metodach produkcji energii elektrycznej i przeczytaj tekst o OZE – Odnawialne źródła energii – alternatywa dla konwencjonalnych rozwiązań!

Wnioski? Zacznij oszczędzać prąd!

Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii na zlecenie WWF przeprowadziła badania na podstawie których okazało się, że gdyby wszyscy Polacy wybierali sprzęty energooszczędne i wyłączyli połowę urządzeń, które są włączone, chociaż aktualnie nieużywane, to w skali kraju zaoszczędzilibyśmy aż 40 proc. energii i ponad 1,5 miliarda złotych. Te liczby robią wrażenie. Po raz kolejny okazuje się, że małe działania, ale podejmowanie solidarnie przez wiele osób, dają niesamowite efekty.

Jak oszczędzać energię elektryczną? Każdy świadomy konsument ma z pewnością kilka sprawdzonych sposobów, jak to robić. Jednak bardzo ważna jest w tej kwestii odpowiednia edukacja, dlatego pamiętaj, aby swoją wiedzą dzielić się z innymi i zachęcać do oszczędzania energii. Możesz także zastanowić się nad eko rozwiązaniami i oszacować opłacalność płynącą z montażu instalacji PV w Twoim gospodarstwie domowym. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego narzędzia – fotowoltaika kalkulator opłacalności.

Emilia Zuzia

Specjalista SEO SEM

seolo.pl

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.