Menu
 • Menu

  Opony zimowe dla twojego auta- na co jeszcze czekasz?

  Opony zimoweOpony zimowe to wybór dokonywany przez nas Polaków średnio co kilka lat. Zakup takich opon  wiąże się z pytaniami natury finansowej, czy na pewno warto zainwestować w droższe opony?

  Musimy pamiętać że podczas zakupu opon zimowych nie zawsze ważna jest cena! Do ważnych czynników podczas procesu decyzyjnego można zaliczyć markę opony, w niewielkim stopniu cenę, oraz co bardzo ważne opinię klientów. Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie swoim i rodziny powinniśmy uwzględniać te czynniki, ponieważ dają one w całości najbardziej prawdziwy obraz produktu.

  Prawidłowa ocena wartości użytkowej opony jest bowiem niesamowicie ważna dla naszego bezpieczeństwa. W testach hamowania na mokrej i suchej nawierzchni, różnica w drodze hamowania auta osobowego w zależności od posiadanych opon wynosiła nawet 10 metrów. Znaczące różnice w drogach hamowania to często warunek życia naszego i naszych bliskich.

  Kiedy kupić opony zimowe?

  W świetle prawa kierowcy w Polsce nie mają obowiązku zakładać opon zimowych, jednak jeżeli zakładamy je to kiedy? Zaleca się założenie opon zimowych gdy temperatura w ciągu dnia spadnie do 7 stopni Celsjusza. Takie warunki pogodowe sprzyjają porannym gołoledziom co zwiększa ryzyko jazdy w godzinach od 5 do 7 rano. Zakup powinniśmy przemyśleć odpowiednio wcześniej kiedy jeszcze panuje w miarę stabilna dodatnia temperatura na zewnątrz. Opony z reguły posłużą nam na nie więcej niż 4-5 sezonów jeżeli użytkujemy je z rozwagą dlatego zakup ich to jednorazowa formalność na lata.

  Gdzie kupić opony zimowe?

  Zakup opon zimowych to duży koszt w brew pozorom, dlatego warto jest szukać obniżek i wyjątkowych okazji. Na ciekawe oferty zakupu często markowych opon zimowych możemy natrafić na portalach aukcyjnych takich jak Allegro. Sekcja poświęcona ogumieniu do aut zawiera tysiące pozycji w różnych cenach, gdzie jesteśmy w stanie wybrać najbardziej odpowiadającą nam ofertę. Oto lista przykładowych linków do zestawów opon na portalach aukcyjnych:

  Dzięki portalom aukcyjnym możemy w bardzo prosty i intuicyjny sposób dobrać najlepszą ofertę pod nasz budżet i samochód. Pamiętaj! przed dokonaniem zakupu prześledź opinię o sprzedającymi i zobacz komentarze innych użytkowników.

  Wymiana opon u wulkanizatora, czy trzymanie „zimówek” na stalowych felgach?

  Do wymiany opon ludzie posiadają różne podejście, głównie zależące od budżetu danej osoby. Generalnie wymiana opon na zimowe to bardzo prosty zabieg, który możemy dokonać sami w naszym domu, jeżeli posiadamy odpowiedni klucz do kół i lewarek. Problem pojawia się w momencie kiedy zamiast zwyczajnie wymienić koła z oponami musimy zmienić opony na naszych felgach.

  Posiadając nowe opony będziemy musieli udać się do wulkanizatora, który wymieni je. Takie działanie możemy zastosować na samym początku, jednak w dłuższej perspektywie czasu opłaca się zakupić komplet stalowych felg pamiętając o odpowiednim rozmiarze. Założone raz opony zimowe będą co roku gotowe do użycia po wcześniejszym napompowaniu i wmontowaniu do samochodu zamiast letnich opon.

  Ciekawostki dotyczące ciśnienia w oponach.

  Oprócz samych opon ważne jest również jakie posiadają one ciśnienie. To jak mocno napompowane są opony ma wpływ na to jak prowadzi się samochód, oraz jaką posiada drogę hamowania. Im mocniej napompowana opona ty mniejsza będzie powierzchnia zetknięcia asfaltu z gumą co za tym idzie dłuższa droga hamowania i gorsza przyczepność.

  • W warunkach zwiększonej wilgotności na drodze, lub gołoledzi niższe ciśnienie w oponach pozwoli na zachowanie przyczepności (*UWAGA: zbyt niskie ciśnienie może spowodować nacięcia opon od wewnątrz i ich zniszczenie)
  • Zbyt wysokie ciśnienie powoduje zmniejszoną powierzchnię styku gumy z asfaltem przez co auto może stać się nadwrażliwe na gwałtowne manewry. (*UWAGA: przy starszych oponach zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do ich popękania a także powstania mikro otworów)
  • Tabela z prawidłowym ciśnieniem w oponach znajduje się zazwyczaj pod klapką od wlewu paliwa.
  • Ciśnienie w oponach znajdujących się na przedniej i tylnej osi może się różnić
  • Ciśnienie przed długimi trasami należy dostosować do posiadanego bagażu w aucie i liczby pasażerów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *