Menu
 • Menu

  Opłaty za śmieci niesegregowane czterokrotnie wyższe

  Opłaty za śmieciOpłaty za śmieci niesegregowane mogą być nawet czterokrotnie wyższe w porównaniu do opłat za śmieci segregowane – pisze Business Insider. Projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach opublikowano właśnie na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

  Projekt przygotowany został przez Ministerstwo Środowiska. Jego celem jest wzmocnienie kontroli gmin nad gospodarowaniem odpadami i firmami zajmującymi się ich odbiorem – podaje Business Insider. Nowością zaproponowaną przez resort jest też nowy system organizowania przetargów. Gdyby nowelizacja weszła w życie, gminy zmuszone zostałyby do organizowania osobnych przetargów na odbiór śmieci i na ich przetwarzanie.

  Niemożliwe również ma się stać ryczałtowe rozliczanie zobowiązań gmin wobec odbiorców odpadów jak również dokonywanie płatności wyłącznie za śmieci przeznaczone do dalszego przetwarzania.

  Jednak dla mieszkańców najbardziej odczuwalne będą zmiany opłat za wywóz. Za śmieci niesegregowane byłaby one czterokrotnie wyższa, niż w przypadku segregowanych odpadów. Jak zauważa Business Insider, obecnie różnica jest mniejsza niż dwukrotność. Zmiana ma zachęcić mieszkańców do segregowania śmieci i zmusić inne podmioty w tym gminy do dbania o prawidłową segregację.

  Obrót będzie podlegał większej kontroli. Nie wystarczy już sama deklaracja o segregowaniu odpadów. W przypadku stwierdzenia przez odbiorcę naruszenia zapisów deklaracji, jego obowiązkiem stanie się poinformowanie o tym fakcie gminy.

  W kwietniu 2015 roku ministerstwo przeprowadziło ankietę, na którą odpowiedziało 2176 samorządów. Wynika z niej, że obecnie opłaty za śmieci niesegregowane wynoszą średnio 8 zł od osoby miesięcznie, a za segregowane 14 zł. Różnica wynosi więc 6 zł, czyli mniej niż połowa. Po wejściu w życie nowelizacji opłaty za śmieci niesegregowane wzrosną do 32 zł od osoby miesięcznie. Oznacza to, że różnica wyniesie 18 zł.

  Wyższe opłaty za śmieci niesegregowane zwiększą dochody gmin

  Z ankiety ministerstwa wynika również, że średnio 16 procent właścicieli nieruchomości w gminach nie segreguje śmieci. Wyższa stawka może zostać pobrana nawet od 6,1 mln osób. Resort wyliczył, że zmiana stawki zwiększy zysk każdej gminy średnio o 44,7 tysiąca zł rocznie. W sumie wszystkie gminy zarobią dodatkowe 110,8 mln zł w ciągu 1 roku.

  Gminy zostaną jednak obciążone dodatkowymi obowiązkami. Będą one musiały odbierać śmieci z niezamieszkałych nieruchomości, na których powstają odpady komunalne.

  Zmienione będą również przepisy dotyczące domków letniskowych i innych nieruchomości wykorzystanych w celach rekreacyjnych. Zostaną one objęte stawką ryczałtową wynoszącą 8 zł (średnia opłata miesięczna za 1 osobę) razy 12 miesięcy – w sumie 96 zł rocznie. Natomiast Pracownicze Ogródki Działkowe zapłacą jak nieruchomości niezamieszkałe, na których powstają odpady komunalne.

  Jak podaje Business Insider, stworzono jednak możliwość odstąpienia od wyższej stawki. Niższą zapłacą właściciele przydomowych kompostowników przerabiający na miejscu bioodpady.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – Business Insider

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *