Menu
 • Menu

  Okna PVC, drewniane czy aluminium?

  Okna PVCW branży stolarki okiennej pojawiają się coraz to nowe produkty o różnych parametrach, funkcjach a także wyglądzie. Jednak istotną kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę wybierając okna jest materiał z jakiego jest ono wykonane. Istnieją trzy warianty – pvc, aluminium, bądź drewno.

  Nie da się wprost powiedzieć, które tworzywo jest najlepsze. Podejmując decyzję związaną z wyborem materiału nie powinniśmy kierować się jedynie estetyką. Ważnymi czynnikami są: jakość, maksymalne wymiary, trwałość, izolacja cieplna, a także czyszczenie i konserwacja.

  Okna drewniane

  Drewno uważane jest za materiał elegancki i szlachetny. Okna drewniane, najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego, dębowego, modrzewiowego i meranti – czyli drewna egzotycznego. Drewno fabrycznie jest wykończone farbami akrylowymi lub lakierami kryjącymi albo lazurującymi, które zapewniają rysunek słojów, a także stanowią ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

  Istnieje możliwość wykonania okna w dwóch kolorach – od strony zewnętrznej inny kolor, natomiast od wewnątrz inny. Aby zabezpieczyć najbardziej narażone części profilu niektórzy producenci stosują nakładki aluminiowe. Czyszczenie okien drewnianych powinno odbywać się co najmniej raz w roku, natomiast konserwacja powinna być przeprowadzana po 5 do 8 lat. Właściwości termiczne okien drewnianych zależą w dużym stopniu od szerokości ramy: im szersza, tym lepsza izolacyjność.

  Okna PVCOkna PVC

  Okna wykonane z profilu PVC są obecnie najbardziej powszechnymi na rynku. Produkowane są z wysokoudarowego polichlorku winylu. Wnętrze profilu zbudowane jest z komór podzielonych cienkimi ściankami. Ilość komór wpływa na izolacyjność profilu. Im jest ich więcej, tym mniej ciepła przedostanie się na zewnątrz. Producenci profili starają się jeszcze bardziej poprawić izolacyjność, dlatego w niektórych rodzajach profili jest stosowana technologia IKD, czyli szczelne wypełnienie komory pianą. Trwałość oraz stabilność zapewniają (zastosowane wewnątrz profili) wzmocnienia stalowe ocynkowane lub z włókna szklanego. Profile okienne są podzielone na klasy w zależności od grubości ścianek wewnętrznych profilu.

  Okna PVC największą popularność zyskują w budynkach mieszkalnych. Producenci oferują duży wybór kształtów oraz kolorów profili, dlatego nawet najbardziej wymagający klient dopasuje okno do swoich potrzeb oraz gustu. Ponadto okna pcv posiadają duże lepsze parametry izolacyjne niż aluminium oraz są mniej uciążliwe w czyszczeniu i konserwacji niż okna drewniane.

  Okucia okienne są również ważnym elementem odpowiadającym za właściwe funkcjonowanie okna. Odpowiednio dobrane, pozwalają na tworzenie bardzo dużych konstrukcji. Różnorodność profili okiennych z łatwością pozwoli dostosować odpowiedni rodzaj profilu do obecnych trendów architektonicznych, w których przeważa prostota i surowość.

  Okna aluminium

  Aluminium jest bardzo trwałe oraz nie wymaga żadnej konserwacji, dlatego okna wykonane z tego materiału będą służyły przez wiele lat. Powierzchnia może być lakierowana proszkowo na dowolny kolor lub anodowana. Okna aluminiowe cieszą się największą popularnością wśród architektów, ponieważ często są stosowane w budynkach użyteczności publicznej, nowoczesnych biurowcach oraz w miejscach, gdzie projektowane są duże przeszklenia.

  Dzięki temu, że materiał aluminium jest bardzo sztywny, a jednocześnie lekki i odporny na rdzę, pozwala na tworzenie bardzo dużych konstrukcji. Okna z aluminium zyskują coraz większą popularność wśród prywatnych inwestorów, ponieważ świetnie komponują się ze współczesną architekturą. Niestety parametry izolacyjne posiadają duże gorsze, niż okna wykonane z PVC. Jest możliwe osiągnięcie zbliżonych parametrów termicznych do okien z PVC, jednak wymagało to będzie dużo większych nakładów finansowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *