Menu
 • Menu

  Odszkodowania od Niemców za zbrodnie wojenne

  Odszkodowania od NiemcówIndywidualne odszkodowania od Niemców są jak dotąd nie do uzyskania. Wszystko z powodu zapisu w Kodeksie postępowania cywilnego, na którego podstawie sądy automatycznie oddalają wnioski o odszkodowania za zbrodnie wojenne od obcych państw. W październiku 2017 roku jednak grupa 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości zwróciła się Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją wspomnianego zapisu.

  Jak podaje na swym portalu Polsat News, celem skarżących posłów było: otwarcie drogi sądowej przed polskimi sądami dla polskich obywateli, będących ofiarami zbrodni wojennych, zbrodni ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości. (cytat za Polsat News)

  Zmiana przepisów może umożliwić dochodzenie odszkodowań od Niemiec na podstawie indywidualnych wniosków za szkody poniesione podczas II wojny światowej. Dotyczy to również odszkodowań dla ofiar zbrodni dokonanych przez inne państwa.

  Kilka dni temu sejmowa komisja ustawodawcza opowiedziała się za stanowiskiem Sejmu dla TK. Stwierdza się w nim, że przepis KPC zakładający immunitet sądowy dla obcych państw narusza zasadę godności człowieka i prawo do sądu – pisze Polsat News. Nakazuje bowiem automatyczne odrzucanie pozwów indywidualnych dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości, ludobójstwa a także zbrodni wojennych.

  Jak powiedział cytowany przez Polsat News Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości: To jest jeden z pierwszych kroków, jakie dzisiaj polskie państwo podejmuje w celu dochodzenia roszczeń dla obywateli polskich. Ten temat był przez lata zaniechany.

  Na odszkodowania od Niemców trzeba będzie jeszcze poczekać

  Zmiana prawa nie oznacza, że odszkodowania od Niemców trafią natychmiast do ofiar II wojny światowej. Sam wyrok sądowy nie wystarczy jeszcze do uzyskania rekompensat. Konieczna jest do tego skuteczna egzekucja, a z nią mogą być problemy. Nie jest to jednak zadanie niewykonalne. Włoski Sąd Najwyższy orzekł na przykład, że komornicy będą mogli prowadzić egzekucję niemieckiego majątku na terenie Włoch.

  Na razie uczyniono w Polsce pierwszy krok w kierunku umożliwienia rozpatrywania wniosków o odszkodowania od Niemców. Stanowisko komisji ustawodawczej poparte zostało przez jej wszystkich 22 członków. Tym razem nie było różnic w poglądach wynikających z przynależności partyjnej.

  Teraz wszystko zależy od stanowiska Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli poprze on punkt widzenia Sejmu, że immunitet jest niezgodny z konstytucją, polscy obywatele będą mogli domagać się odszkodowań za zbrodnie wojenne od innych państw.
  Uzasadniając swoją decyzję, posłowie podkreślili, że u podstaw stosowanego immunitetu nie leżą żadne traktaty ani konwencje podpisywane przez Polskę, a jedynie “międzynarodowy zwyczaj”.

  Jak pisze Polsat News, odszkodowania od Niemców mogłyby być przyznawane między innymi powstańcom warszawskim, więźniom obozów koncentracyjnych i robotnikom przymusowym, oraz ofiarom zbrodni i działań wojennych. Prawo przysługiwałoby również części spadkobierców ofiar.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło – Polsat News

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *