Menu
 • Menu

  Odmień elementy drewniane i dodaj im połysku – farby ftalowe

  farby ftaloweWiele osób marzy o małym remoncie w swoim mieszkaniu lub domu. Jednak jeśli ma już on dojść do skutku, to często zaczynamy żałować pieniędzy lub szkoda nam wolnego czasu.

  W czasie remontu musimy być w domu, nadzorować pracę oraz odpowiednio pochować lub przesuwać wyposażenie znajdujące się w pokojach odnawianych. Po za tym po zakończonym remoncie trzeba dużo czasu poświęcić na sprzątanie oraz wietrzenie pomieszczeń.

  Dobrym i skutecznym sposobem na ,,mały remont” jest odmalowanie pewnych elementów wyposażenia znajdujących się w naszym domu. Przykładowo można w tani i lekki sposób pomalować ławy, krzesła lub barierki na schodach, dzięki takim zabiegom można odmienić cały wygląd naszych wnętrz. Nie musimy się zbyt mocno poświęcać remontowi, wystarczy, że wyznaczymy sobie jeden dzień i wykonamy wszystkie prace z przyjemnością.

  Farby ftalowe  – charakterystyka

  Bardzo często przy domowych remontach wykorzystywana jest farba ftalowa. To świetne rozwiązanie do malowania drewna oraz innego rodzaju powierzchni. Za pomocą farby ftalowej można szybko pomalować elementy wyposażenia, które utraciły swój kolor, są porysowane, lub po prostu my mamy ochotę na zmianę ich koloru.

  Farby ftalowe są doceniane za bardzo szerokie możliwości zastosowania. Przede wszystkim można nimi malować części i powierzchnie znajdujące się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Farba ftalowa nie jest polecana do malowania świeżych tynków oraz powierzchni, które mają znaleźć się pod wodą.  Wykazuje ona dużą odporność na działanie negatywnych czynników atmosferycznych (promieniowanie UV, mróz, deszcze), lecz całkowite zanurzenie elementów pomalowanych farbą nie jest koniecznie dobrym pomysłem.

  W składzie farby ftalowej znajduje się głównie olej, który sprawia, że konsystencja preparatu jest elastyczna, a dzięki temu prosta do rozprowadzania. Podstawowym spoiwem farb ftalowych są żywice alkidowe. Duża gęstość, przyczepność i elastyczność farby pozwala zakryć duże nierówności na powierzchniach i zapewnia właściwa ochronę.

  Farba ftalowa charakteryzuje się specyficznym procesem wysychania, który zaczyna się dzięki reakcji z farby z tlenem zawartym w powietrzu. Dlatego malując farbą ftalową wybrane przedmioty musimy pamiętać, żeby nie nakładać zbyt grubej warstwy. Lepiej jest pomalować dwukrotnie dany element niż od razu nałożyć grubą warstwę, która nie będzie mogła zajść w reakcje z tlenem przez, co może skutkować bardzo długim czasem wysychania.

  Rodzaje farb ftalowych

  Najczęściej wybieranym rodzajem farb ftalowych są farby tłuste zawierają największe ilości oleju. Pomalowanie tego typu farbami wybranej powierzchni to pewność uzyskania estetycznego i pełnego połysku wyglądu. Świetnie sprawdzają się do malowania drewnianych krzeseł, barierek, huśtawek, a także elementów żeliwnych i stalowych. Za pomocą tłustych farb ftalowych można odmienić wygląd starych i bezużytecznych przedmiotów i nadać im nowego znaczenia.

  Innym rodzajem jest farba ftalowa o niskiej zawartości oleju. W przeciwieństwie do farby tłustej wysycha szybciej i jest polecana do malowania elementów, które nie muszą wyglądać estetycznie. Zazwyczaj używa się jej do malowania przedmiotów, narzędzi i wyposażenie stosowanego w warunkach przemysłowych.

  Reasumując farby ftalowe pozwolą każdemu szybko odmienić wnętrza swojego domu oraz wyposażenie ogrodu. Świetnie sprawdzą się przy malowaniu elementów stalowych, żeliwnych, drewnianych. Jeśli szukasz odpowiedniej farby ftalowej, koniecznie zajrzyj na noxan.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *