Menu
 • Menu

  Odmiany rzepaku – którą wybrać?

  Odmiany-rzepakuUprawa rzepaku ozimego zaczyna się od doboru odpowiedniej odmiany. Jeżeli jej cechy będą adekwatne do warunków, w jakich ta odmiana rzepaku będzie rosnąć, roślina ma szansę w pełni rozwinąć swój potencjał genetyczny i przynieść obfite plony.

  Aby pomóc rolnikom niezdecydowanym w kwestii wyboru odmiany rzepaku, przygotowaliśmy krótki poradnik, do którego lektury zapraszamy.

  Uprawa rzepaku ozimego w pigułce

  Uprawa rzepaku w Polsce jest bardzo popularna. Rzepak jest najważniejszą produkowaną w naszym kraju rośliną oleistą – jej zasiewy zajmują powierzchnie nawet 850 tys. ha. Rolnicy w Polsce decydują się przede wszystkim na uprawę odmian rzepaku ozimego.

  Uprawa rzepaku ozimego w Polsce rozpoczyna się od wybrania odpowiedniego terminu siewu. Dla rolników w większości kraju przypada on na końcówkę sierpnia. Agrotechnicy uprawiający ziemie w północno-wschodniej Polsce, objętej wpływami zimnych mas powietrza, muszą siać rzepak ozimy nieco wcześniej (w pierwszym lub drugim tygodniu sierpnia).

  Krótko o odmianach rzepaku

  Oprócz wyboru terminu siewu, należy również podjąć decyzję o odmianie rzepaku, która najlepiej rozwinie się na przeznaczonym pod nią areale. Ponadto każdy rolnik przed zakupem nasion musi odpowiedzieć sobie na pytanie: czego właściwie oczekuje od tej rośliny?

  Jeżeli bowiem zależy mu na odmianach łatwo adaptujących się do warunków atmosferycznych i dających obfity plon, powinien wybrać odmianę hybrydową rzepaku ozimego, zwaną również odmianą mieszańcową. Powstaje ona w wyniku połączenia dwóch linii rodzicielskich – taka krzyżówka daje odmianę o szerokim potencjale genetycznym.

  Jeżeli zaś agrotechnik liczy bardziej na stabilność plonu, zwłaszcza w trudnych warunkach, powinien zainteresować się liniowymi, inaczej populacyjnymi odmianami rzepaku. Oba wymienione rodzaje odmian rzepaku można znaleźć w bogatej ofercie firmy Syngenta.

  Odmiany hybrydowe rzepaku ozimego

  Syngenta oferuje kilkanaście różnych odmian hybrydowego rzepaku ozimego. Wśród nich znajdują się odmiany takie jak SY Florida czy SY Saveo. Na przykładzie tych dwóch odmian rzepaku można pokazać ich różnorodność. SY Florida to odmiana dojrzewająca bardzo wcześnie, mimo późnego terminu siewu. Szybkie dojrzewanie jest nierozerwalnie związane ze znakomitym wigorem jesiennym tej odmiany, jak również wysoką zimnotrwałością. Odmiana SY Saveo z kolei doskonale radzi sobie w chwili niedoboru wody. Ma bowiem bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, sięgający w głębsze partie gleby i sięgające do życiodajnej wody.

  Liniowe odmiany rzepaku

  Odmiany liniowe rzepaku, takie jak SY Ilona, mają niewygórowane wymagania glebowe. Cechują się natomiast bardzo wysoką zimnotrwałością i wysokim wigorem jesiennym. Do tego wykazują się bardzo wysoką tolerancją na często atakujące rzepak choroby, takie jak zgnilizna twardzikowa czy różnego rodzaju choroby podstawy łodygi. Dzięki temu dojrzewają w dobrej zdrowotności i pełni sił, dając niezwykle obfity plon, który – jak pokazują doświadczenia – wynosi nawet 110% wzorca!

  Odmiany rzepaku do zadań specjalnych

  Oprócz odmian hybrydowych rzepaku ozimego i odmian liniowych w ofercie firmy Syngenta znajduje się jeszcze jedna kategoria – odmian kiłoodpornych. Są to odmiany rzepaku wykazujące się niezwykle wysoką tolerancją na patogeny kiły kapusty, która atakuje również rzepak, będący jedną z odmian kapusty.

  Do odmian zaliczanych do tej kategorii należy tegoroczna nowość – SY Alibaba. Cechuje się ona podwyższoną tolerancją również na inne choroby rzepaku ozimego, a także na wyleganie. Nawet niskie temperatury nie są w stanie zaburzyć jej rozwoju – wykazuje się bowiem ponadprzeciętną zimnotrwałością.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *