Menu
 • Menu

  Wszystko o powietrznej pompie ciepła

  powietrzna pompa ciepłaPompy ciepła to jedne najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystują energię dostępną za darmo i w nieograniczonej ilości.

  Pozwalają nie tylko na ogrzanie budynku czy wody użytkowej, ale także na zaoszczędzenie energii i ochronę środowiska naturalnego. Jednym z rodzajów takich pomp jest powietrzna pompa ciepła.

  Działanie powietrznej pompy ciepła

  Powietrzna pompa ciepła jako dolne źródło energii, czyli swoje środowisko, z którego pozyskuje ciepło, traktuje powietrze atmosferyczne. Tak jak inne pompy ciepła w domowej instalacji grzewczej może pełnić taką samą rolę, jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny. Sprawdzi się więc jako zasilanie instalacji centralnego ogrzewania, jak również pozwoli na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Ponadto wiele modeli powietrznych pomp ciepła pozwala również na chłodzenie budynków latem.

  W takim okresie powietrzna pompa ciepła będzie pełnić rolę klimatyzatora. W ostatnim czasie popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła o małej mocy, służące wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W takim przypadku obok powietrza atmosferycznego na zewnątrz budynku wykorzystuje się także jako źródło ciepła powietrze, które odprowadzane jest z domu przez system wentylacji wywiewnej.

  Ile kosztuje powietrzna pompa ciepła?

  Wciąż niewiele osób decyduje się na instalację powietrznej pompy ciepła ze względu na błędne przekonanie o wysokich kosztach, jakie wiążą się z taką inwestycją. Tymczasem koszt budowy instalacji z powietrzną pompą ciepła jest niższy od pozostałych rozwiązań grzewczych – o kilkadziesiąt tysięcy mniejszy niż w przypadku budowy kotłowni gazowej lub olejowej. Ponadto nieprawdą jest, że pompa ciepła kosztuje tyle co ogrzewanie elektryczne ze względu na duże zużycie prądu. Energia elektryczna pobierana przez pompę ciepła służy bowiem głównie do zasilania sprężarki. Z każdego zużytego kilowata możliwe jest zyskanie nawet do 5 kW, a w dodatku istnieje możliwość skonfigurowania urządzenia tak, by funkcjonowało podczas tańszej taryfy nocnej, a nadmiar energii wykorzystywany był w ciągu dnia.

  Powietrzna a wodna pompa ciepła

  Budowa gruntowej pompy ciepła wiąże się ze skomplikowaną instalacją oraz wygórowaną ceną. Takie problemy nie mają jednak miejsca w przypadku pompy powietrznej – wymaga ona jedynie połączeń hydraulicznych między wewnętrzną i zewnętrzną jednostką. Prace ziemne konieczne będą tylko w przypadku zdecydowania się na rury pod ziemią. Mimo że pompa napędzana jest energią elektryczną, jej pobór jest znacznie mniejszy niż w przypadku grzejników elektrycznych, a praca w pełni zautomatyzowana i w dodatku nie pociąga za sobą wysokich kosztów.

  Większość pomp ciepła jest w stanie podgrzać wodę do 55°C, przy czym im zimniejsze powietrze, z którego pompa odbiera ciepło, tym więcej energii pochłania jej napęd. Ponadto możliwe jest jeszcze większe obniżenie kosztów dzięki inwestycji w powietrzną pompę ciepła do c.w.u. Takie urządzenie ma małą moc i jest niedrogie – może kosztować nawet poniżej 10 tysięcy złotych. Jeśli Inwestor stawiający nowy budynek chce ograniczyć koszt eksploatacji domu powinien zdecydować się na projekt domu z pompą ciepła.

  Jedna odpowiedź do “Wszystko o powietrznej pompie ciepła”

  1. Jacek napisał(a):

   Powietrzne pompy ciepła są tańsze w instalacji, ale sporo osób obawia się, czy w naszym klimacie sprawdzą się przy minusowych temperaturach – tu mi trochę zabrakło w artykule informacji jak to właśnie u nas działa.
   Wiadomo że są sprawdzone amerykańskie pompy ciepła typu Waterfurnace instalowane przez Ecotherm (versatech) z Warszawy (a w USA przecież rozstrzał klimatów jest bardzo duży), tyle że w tak zakorzenionym przekonaniu, że muszą być w domu kaloryfery i piec ciężko się przebić z nowinkami 🙂
   Warto na pewno przekalkulować koszt pompy ciepła z rekuperacją i wentylacją w porównaniu do pompy wodnej z odwiertami – można się zdziwić na plus

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *