Menu

Menu

Wszystko o podgrzewaczach wody – poznaj najważniejsze informacje

Istnieje kilka sposobów podgrzewania wody użytkowej w domu i mieszkaniu. Jeśli rozważasz zakup urządzenia zapewniającego dostęp do ciepłej wody, z pewnością obiły ci się o uszy takie pojęcia jak podgrzewacz pojemnościowy, podgrzewacz przepływowy lub bojler. Czy wiesz, co dokładnie oznaczają? Poznaj różne rodzaje podgrzewaczy i wybierz najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Gazowe podgrzewacze przepływowe

Podgrzewacze wody różnią się między sobą sposobem działania oraz zasilaniem. Mogą ogrzewać wodę przepływającą przez nie, lub też dodatkowo magazynować ją w zbiorniku. Zasilane mogą być energią elektryczną lub opalane gazem. Ze względu na wymienione czynniki można wyróżnić cztery rodzaje podgrzewaczy. Pierwszym z nich są podgrzewacze gazowe przepływowe – wymagają one podłączenia do domowej instalacji gazowej oraz komina, którym odprowadzane będą spaliny powstałe w procesie spalania gazu.

Dodatkowym wymogiem, który należy spełnić, aby zainstalować w pomieszczeniu urządzenie gazowe, jest minimalna kubatura wynosząca 8 m3. Należy także zwrócić uwagę na dobrą wentylację. Podgrzewacze gazowe przepływowe nazywane są niekiedy piecykami kąpielowymi. Mogą mieć różną moc, od 17 do 30 kW. Regulacja temperatury wody może być ręczna lub automatyczna. W poszczególnych modelach, które znajdziemy na rynku, odmienne są także rodzaje zapłonu palnika podgrzewacza (płomyk dyżurny, zapłon na baterie, hydrogenerator).

Gazowe podgrzewacze pojemnościowe

Drugim rodzajem podgrzewacza wody jest urządzenie gazowe pojemnościowe. Zbiornik może mieć różną wielkość – od 80 do 200 litrów. Z pojemnością urządzenia ściśle związany jest sposób montażu; mniejsze możemy zawiesić na ścianie, większe dostępne są tylko w wersji stojącej. W dolnej części zbiornika znajduje się komora spalania z palnikiem. Przez środek zbiornika przeprowadzony jest specjalny kanał, którym przepływają gorące spaliny, ogrzewając wodę. Gaz spalany jest tak długo, aż woda osiągnie pożądaną temperaturę. Gdy to nastąpi, palnik wyłącza się automatycznie. Podgrzewacze pojemnościowe cechują się mniejszym zużyciem gazu niż urządzenia przepływowe.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe

Trzeci rodzaj podgrzewaczy to urządzenia elektryczne przepływowe (np. urządzenia dostępne na stronie http://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/podgrzewacze-wody/podgrzewacze-przeplywowe-elektryczne.html). Zasilane są na prąd elektryczny, nie potrzebują zatem podłączenia do komina. Mogą mieć moc od 3,5 kW do nawet powyżej 20 kW. Najmniejsze zaprojektowane są z myślą o dostarczaniu wody do jednego punktu poboru, czyli na przykład prysznica; większe sprawdzą się także wtedy, kiedy potrzebujemy ciepłej wody w kilku punktach.

Regulacja temperatury może odbywać się na dwa sposoby. Regulacja hydrauliczna sprawia, że im więcej wody pobieramy, tym niższa jest jej temperatura. Regulacja elektroniczna ustala stałą temperaturę, niezależnie od ilości pobieranej wody. Ostatni typ podgrzewaczy to tak zwane bojlery.

Są to urządzenia pojemnościowe, zasilane na prąd elektryczny. Są bardzo ekonomiczne, ich moc wynosi od 1,5 do 2 kW. Podgrzewacze mogą być ciśnieniowe (wielopunktowe) lub bezciśnieniowe (jednopunktowe). Pierwsze przystosowane są do zasilania kilku punktów poboru wody, drugie dostarczają wodę tylko do jednego miejsca.

Wybierając podgrzewacz wody, warto zastanowić się, jak dużo będziemy potrzebować ciepłej wody, jak często oraz w ilu punktach poboru. Od tego powinniśmy uzależnić wybrany rodzaj urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.