Menu
 • Menu

  O ile wzrosną emerytury? Dane o przeciętnym wynagrodzeniu za 2017 rok

  O ile wzrosną emeryturyMożna już powiedzieć, o ile wzrosną emerytury? Przeciętne świadczenie emerytalne będzie wyższe o około 60 zł. Wzrost przeciętnej renty natomiast wyniesie 40 zł. Oznacza to zwiększenie wydatków państwa o 5,8 mld zł – pisze portal Money.pl. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 marca 2018 roku.

  Wysokość rewaloryzacji zależy od danych o przeciętnym wynagrodzeniu i inflacji publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W tym roku szczególnie optymistycznie przedstawiają się dane dotyczące wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

  W piątek 9 lutego 2018 roku GUS opublikował dane, na które czekali wszyscy emeryci. To od nich właśnie zależy, o ile wzrosną emerytury? Jak podał GUS realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2017 roku w porównaniu do roku 2016 wyniósł 3,4%.

  Skąd wiemy, o ile wzrosną emerytury?

  O ile wzrosną emerytury, zależy od dwóch czynników. Pierwszym jest wskaźnik inflacji. Drugim natomiast wzrost przeciętnego wynagrodzenia. Do wskaźnika inflacji należy dodać 20% wzrostu przeciętnego wynagrodzenia i otrzymujemy kwotę, o jaką podniesione zostaną świadczenia.

  Na podstawie danych GUS można więc powiedzieć, że w tym roku najniższe emerytury zwiększą się o około 29 zł, przeciętne zaś o 60 zł. Przeciętna renta będzie natomiast wyższa o 40 zł.

  Podwyżka obejmie wszystkie świadczenia. Dotyczy to zarówno wypłat z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jak i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Chociaż podwyżka emerytur stanowi dobrą wiadomość, trzeba pamiętać, że jej głównym celem nie jest zwiększanie świadczeń, ale ich ochrona przed inflacja. Chodzi o to, by realna emerytura nie zmniejszała się z roku na rok.

  Cytowana przez Money.pl minister rodziny Elżbieta Rafalska powiedziała, że koszty podwyżki wyniosą w tym roku 5,8 mld zł, czyli o 400 milionów więcej, niż zaplanował rząd. Dodatkowym obciążeniem będą koszty związane z wprowadzeniem obniżonego wielu emerytalnego.

  Źródło – Money.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *