Menu
 • Menu

  Nowe stawki ZUS dla małych przedsiębiorstw

  Nowe stawki ZUSWielu drobnych przedsiębiorców niszczą opłaty na ubezpieczenia. Ma się to zmienić. Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić nowe stawki ZUS dla części przedsiębiorców – pisze portal Money.pl. Premier Mateusz Morawiecki już oficjalnie ogłosił, że będą zmiany w zasadach rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi Money.pl, pomysł ten funkcjonuje w PiS już od 2 lat. Do tej pory nie udało się go jednak zrealizować mimo poparcia prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

  Nowe stawki ZUS stanowią jedną z 5 obietnic złożonych przez Morawieckiego na ostatniej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Wiadomo już, kiedy nowe stawki na ZUS mogą wejść w życie. Prawdopodobnym terminem jest 1 stycznia 2019 roku. Zmiana oznacza znaczną ulgę dla firm o małych przychodach, które dotychczas musiały zmagać się z ogromnym obciążeniem.

  Na ulgi będą mogli liczyć przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył 250% płacy minimalnej. W 2018 roku kwota ta wyniosłaby 5250 zł. Jak zauważa Money.pl, pod uwagę nie wzięto dochodów ale przychody. Dochody z działalności gospodarczej mogą bowiem być niskie nawet przy dużych przychodach. Przyczynami są na przykład: niska marża i wysokie koszty.

  W chwili obecnej nieznane pozostają ciągle szczegóły planowanych zmian. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz sugerowała, że może chodzić o połowę obecnej stawki. Mali przedsiębiorcy musieliby w takiej sytuacji płacić 800 zł miesięcznie.

  Nowe stawki ZUS mogą objąć nawet 200 tysięcy przedsiębiorców

  Z szacunków, na które powołuje się Money.pl, wynika, że nowe stawki ZUS mogą dotyczyć do 200 tysięcy drobnych przedsiębiorców. Wielu z niech posiada niskie koszty prowadzenia działalności, więc oni skorzystają najbardziej.

  Jednym z celów nowych przepisów ma być zachęta do rejestracji działalności osób prowadzących interesy w szarej strefie. Będzie to zachęta znacząca, ponieważ płacenie składek na ZUS po rejestracji działalności oznacza, że przedsiębiorca zacznie odkładać pieniądze na własną emeryturę.

  Brak rejestrowanej działalności może doprowadzić do braku dochodów na starość. Oznacza to dodatkowe koszty dla opieki społecznej, lub konieczność przeżycia za emeryturę minimalną, która obecnie wynosi 1000 zł brutto.

  Innym pozytywnym rezultatem niższych stawek jest zachęta do prowadzenia własnej działalności. Już w tej chwili weszły w życie przepisy o działalności nierejestrowanej i zwolnieniu z płacenia składek ZUS dla osób rozkręcających dopiero własny biznes. Obniżony został podatek CIT z 19 do 15%, a premier zapowiada kolejną obniżkę dla małych firm.

  Te wszystkie zmiany mogą doprowadzić do dalszego spadku bezrobocia i przyśpieszenia wzrostu gospodarczego. Oznaczać to będzie zmniejszenie wydatków państwa na pomoc społeczną i zasiłki dla bezrobotnych z jednej strony, z drugiej zaś zwiększenie dochodów z podatków.

  Źródło – Money.pl

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *