Menu
 • Menu

  Nowe oznaczenia na paliwa – UE wprowadza zmiany na stacjach benzynowych

  Nowe oznaczenia na paliwaUnia Europejska lubi zmieniać życie swych mieszkańców. Tym razem ułatwi ona orientację na stacjach benzynowych. By łatwiej rozróżniać rodzaje, UE wprowadzi nowe oznaczenia na paliwa. Obok stosowanych obecnie “Pb” i “ON” pojawia się nowe – “E” i “B” – pisze Business Insider.

  Nowe oznaczenia na paliwa powinny – zgodnie z prawem unijnym – pojawić się na dystrybutorach od 12 października 2018 roku. Obok krajów członkowskich Unii Europejskiej wprowadzi je jeszcze kilka państw. Chodzi o Norwegię, Islandię, Lichtenstein, Serbię, Macedonię, Szwecję a także Turcję.

  Od 12 października zacznie obowiązywać nowa unijna dyrektywa wprowadzająca nowe znaki jednakowe na terenie całej Wspólnoty. Oprócz dystrybutorów na stacjach paliw, oznaczenia zawierające litery “E” i “B” mają być obowiązkowo umieszczane przy wlewach paliw wszystkich nowych samochodów sprzedawanych w UE. Wprowadzona zmiana ma ułatwić kierowcom unikanie pomyłek podczas tankowania.

  Stare oznaczenia na szczęście nie znikną z dystrybutorów. W przeciwnym razie ułatwienie mogłoby wprowadzić sporo zamętu. Prace nad monumentalnym dziełem, jakim są niewątpliwie wzory nowych etykiet na dystrybutory nie były łatwe. Uczestniczyli w nich przedstawiciele organizacji pozarządowych, ekspertów branży samochodowej, eksperci od paliw, przedstawiciele rządów i Komisji Europejskiej – podaje Business Insider.

  Nowe oznaczenia na paliwa składać się będą z figur geometrycznych, liter i liczb

  Efektem wytężonej pracy stało się opracowanie symboli literowych i figury geometrycznej dla każdego rodzaju paliwa dostępnego na stacjach benzynowych.

  Kółko oznaczać będzie benzynę. W środku dojdzie oznaczenie literowe E. Jest to pierwsza litera od słowa etanol. Do tego dojdzie liczba, która oznacza maksymalną zawartość etanolu zalecaną dla silnika danego pojazdu. Może więc pojawić się na dystrybutorze E85, E10 albo E5.

  Do oznaczenia oleju napędowego użyty zostanie kwadrat. W nim pojawi się litera B. Jest to pierwsza litera słowa biodiesel. Również obok tej litery pojawi się cyfra, która oznacza maksymalną zawartość biodiesla dopuszczalną w danym pojedzie. Będą to: B7 i B10.

  Przy pomocy kwadratu i liter XTL oznaczone będzie również paliwo wytwarzane z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa – podaje Business Insider.

  Kolejną figurą użytą w efekcie prac komisji będzie romb. Oznaczone nim zostanie paliwo gazowe. Nowe znak dla paliwa gazowego składać się więc będą z rombu, w którym umieszczone zostaną dotychczasowe symbole literowe gazu. Jeśli chodzi o wodór, pojawi się H2, w przypadku gazu ziemnego – CNG, skroplonego gazu ziemnego – LNG, zaś gaz płynny oznaczony pozostanie jako LPG.

  Dzięki nowym oznaczeniom, podróżując po Europie, nie trzeba będzie znać symboli używanych w danym kraju, by zatankować prawidłowo samochód.

  Autor: Sebastian Bujak
  Źródło – Business Insider

  Jedna odpowiedź do “Nowe oznaczenia na paliwa – UE wprowadza zmiany na stacjach benzynowych”

  1. Jacek napisał(a):

   UE to banda idiotów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *