Menu
 • Menu

  Nowe drogi ekspresowe w 2017 roku

  nowe drogi ekspresoweJak podaje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, w 2017 roku oddanych zostanie do użytku 390 km dróg krajowych. Wśród nich są nowe drogi ekspresowe, których ukończenie planowane jest w tym roku. Powstaną więc odcinki tras S3, S5, S7, S8 i S11. Ponadto prace budowlane i projektowe prowadzone są na 1300 km dróg. Postępowania związane z wyborem wykonawcy dotyczą kolejnych 700 kilometrów.

  S3

  Na trasie S3, która ma połączyć porty w Szczecinie i Świnoujściu z południową granicą Polski, oddane zostaną dwa odcinki; pierwszy na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego, drugi na trasie z Sulechowa do Zielonej Góry. W kwietniu ruszą prace przy budowie skrzyżowania z autostradą A4.

  Przed końcem 2018 roku trasa ma być gotowa między Bolkowem leżącym blisko południowej granicy a Szczecinem na północy. Droga od Bolkowa do granicy kraju jest w trakcie przygotowania do przetargu. Jeśli chodzi o odcinek ze Szczecina do Świnoujścia, jest on w trakcie postępowania przetargowego.

  S5

  Prace budowlane prowadzi się na drodze S5 między Poznaniem a Wrocławiem, jej kolejne odcinki mają być oddawane w latach 2017 – 2019. Najbardziej zaawansowane są roboty prowadzone w okolicach Poznania oraz na trzech odcinkach między Wrocławiem a Rawiczem. Natomiast na odcinku S5 między Poznaniem a Bydgoszczą w tym roku zostanie oddana obwodnica Gniezna. Całe połączenie Poznań – Bydgoszcz powinno być gotowe w 2019 roku.

  S7

  W III kwartale 2017 roku ukończony ma być odcinek trasy S7 między Jędrzejowem a południową granicą województwa świętokrzyskiego. Roboty na tej części trasy zaawansowane są w 90 procentach. Natomiast na odcinku miedzy Chęcinami a Jędrzejowem prace wykonane są w 40 procentach.

  Na II kwartał planowane jest oddanie fragmentu trasy S7 między Radomiem a południową granicą województwa mazowieckiego. Obecnie prace koncentrują się głównie w obrębie węzłów koło Szydłowca. Natomiast ukończenie obwodnicy Radomia planuje się na rok 2018.

  Na trasie S7 rozpoczęło się też drążenie ponad dwukilometrowego tunelu pod górą Mały Lubań między Naprawą a Skomielną Białą. Między Lubniem a Rabką Zdrój prowadzone są prace ziemne. Na północnej części trasy roboty są bardziej zaawansowane. Już w 2018 roku S7 będzie gotowa na całym odcinku między Gdańskiem a granicą województw pomorskiego i mazowieckiego.

  Pozostałe nowe drogi ekspresowe

  Na ten rok zaplanowano ponadto zakończenie budowy obwodnicy podwarszawskich Marek w ciągu drogi S8. Jeśli chodzi o trasę S11, w tym roku oddane zostaną do użytku dwie obwodnice: Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, zaś w ciągu drogi S51 Olsztyn – Olsztynek do końca roku będzie oddany najdłuższy obiekt inżynieryjny na tej trasie – estakada nad doliną Pasłęk.

  Oczywiście są miejsca, gdzie przydałyby się nowe drogi ekspresowe. Przykład stanowi choćby zachodnia obwodnica Łodzi, czy przebudowa drogi krajowej nr 74. Trzeba liczyć, że również na nie przyjdzie kolej.

  Jedna odpowiedź do “Nowe drogi ekspresowe w 2017 roku”

  1. mirela napisał(a):

   Trwa rozbudowa trasy S7 a ekolodzy milczą?Przez kilka lat w obronie „leśnych robaczków” skutecznie blokowali tę budowę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *