Menu
 • Menu

  Nowa Huta bez huty?

  Nowa HutaKoncern ArcelorMittal Poland zawiesił rekrutację nowych pracowników, wstrzymał również przejmowanie pracowników ze spółek, które świadczą dla niego usługi – pisze portal “wGospodarce.pl”. Wstrzymanie rekrutacji jest efektem decyzji o przerwaniu pracy części surowcowej zakładu w krakowskiej Nowej Hucie. Nowa Huta była sztandarową inwestycją w pierwszych latach istnienia PRL. Zbudowano wtedy gigantyczny zakład i całkiem nową dzielnicę mieszkaniową.

  Jak powiedziała cytowany przez portal “wGospodarce.pl” dyrektor personalna koncernu ArcelorMittal Poland Monika Roznerska: Naszym priorytetem jest zapewnienie zajęcia tym pracownikom naszej firmy, którzy zostaną dotknięci tymczasowym wstrzymaniem pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskim oddziale. Wraz z naszymi partnerami społecznymi – przedstawicielami największych związków zawodowych – chcemy wypracować rozwiązania, dzięki którym nasi pracownicy w jak najmniejszym stopniu odczują negatywne skutki tego postoju.

  Zgodnie z ogłoszonym komunikatem ArcelorMittal Poland od września 2019 roku zostanie tymczasowo wstrzymana produkcja w krakowskiej stalowni. Dojdzie też do wygaszenia wielkiego pieca. Jak pisze “wGospodarce.pl”, prezes spółki zapowiedział, że wstrzymanie produkcji może potrwać kilka miesięcy, lub kilka kwartałów.

  Nowa Huta przestanie więc produkować stal po 65 latach od powstania zakładu. W tej chwili czynny jest tylko jeden z 7 wielkich pieców. Kiedy zostanie wyłączony Nowa Huta pozostanie bez huty.

  Spółka zapewnia, że Nowa Huta nie odnotuje zwiększonego bezrobocia

  ArcelorMittal Poland deklaruje, że nie zwolni pracowników zatrudnionych w części surowcowej krakowskiej huty. Chodzi aż o 1,2 tysiąca osób. Mają one zostać przeniesione do innych zajęć w samym Krakowie lub zatrudnione w innych zakładach na terenie Polski.

  Jak twierdzi Roznerska: To wymaga szczegółowych analiz, a następnie uzgodnień w zakresie choćby potrzeb szkoleniowych czy też organizacji dojazdu. Porozumienie w tych kwestiach chcemy wypracować w jak najkrótszym czasie, dlatego już rozpoczęliśmy regularne spotkania z największymi organizacjami związkowymi.

  Część pracowników skorzysta z tzw. postojowego. Jest ono przewidziane przez Kodeks pracy i dotyczy pracowników, którzy przez pewien okres nie mają zajęcia z winy pracodawcy. Jednak w takim przypadku otrzymuje się tylko część wynagrodzenia.

  W roku 2018 koncern ArcelorMittal Poland zatrudnił 540 nowych pracowników. Część z nich przeniosła się ze spółek, które świadczą usługi dla stalowego giganta. Spośród 11 tysięcy polskich pracowników koncernu 3 tysiące pracuje w krakowskim zakładzie.

  ArcelorMittal Poland twierdzi, że decyzja o wyłączeniu ostatniego wielkiego pieca w nowohuckim oddziale wynika ze spadku popytu na stal, wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej, rosnącego importu spoza UE, rosnących cen energii elektrycznej oraz wysokich kosztów produkcji.

  Jak pisze portal “wGospodarce.pl”, ArcelorMittal jest największym producentem stali na świecie. W Polsce, posiada 5 hut i aż 70 procent potencjału produkcyjnego swojej branży.

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “wGospodarce.pl”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *