Menu
 • Menu

  Niezwykła atrakcja Wałbrzycha

  Coraz więcej turystów ze świata odwiedza prywatne Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu. To osobliwe miejsce, ponieważ obok hełmu górniczego można tutaj zobaczyć kombinezony , trofea oraz  kaski kierowców rajdowych,wyścigowych a nawet auta i motocykle biorące udział w rajdzie Paryż-Dakar.

  Wałbrzych przez lata był jednym z prężniejszych ośrodków przemysłowych. To tutaj funkcjonowało wiele hut, koksowni i oczywiście kopalni.

  Pierwszy zachowany dokument o powstaniu kopalni węgla kamiennego w Wałbrzychu pochodzi z 1366 roku. Zaczęło się od przekazania przez Księcia świdnicko-jaworskiego na rzecz dworzan sztolni odwadniającej. To był początek rozwoju górnictwa. Z historii wynika, że w 1805 roku w Wałbrzychu działały już 54 kopalnie. Okres ich upadku zaczął się w latach 90 ubiegłego wieku. Tysiące ludzi zostało bez pracy, a sam region zaczął podupadać gospodarczo. Sytuacja zaczęła się poprawiać w 2013 roku, kiedy władze miasta podjęły decyzję o przekształceniu Wałbrzycha w region turystyczny. W ośrodku zaczęły powstawać hotele, a opuszczone obiekty przemysłowe przekształcano w instytucje kultury. Nieco inaczej stało się z Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, to akurat jest inicjatywa prywatna, a nie samorządowa.

  Kluczowe nazwisko

  Jerzy Mazur, to polski kierowca rajdowy i wyścigowy, urodzony w Wałbrzychu. Właśnie on jest założycielem w takim połączeniu jedynego w świecie Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. A także właścicielem salonu Nissana.

  W Rajdzie Paryż-Dakar startował m.in. w kategorii ciężarówek, zajmując wysokie miejsca w rankingu. Wygrywał również wyścigi kultowych Fiatów 126p, a nawet bolidów. Stąd nietypowe połączenie eksponatów w Muzeum, które otworzył na terenie szybu byłej kopalni Thorez.

  Można tutaj zobaczyć jego osobiste pamiątki, wszystkie pojazdy, którymi się ścigał, a także stroje Krzysztofa Hołowczyca,Macieja Wisławskiego, Roberta Kubicy,Macieja Szczepaniaka, Jarosława Barana, Xaviera Panseri, Nassera Al-Alatliyach oraz trofea , odznaczenia, dyplomy, żużlowe , wyścigowe i motocrosowe motocykle.

  W części poświęconej górnictwu znajdują się górnicze mundury i odznaczenia, a także wózki kopalniane, narzędzia do pracy pod ziemią i dokumenty. Turyści mogą tutaj zwiedzać starą wieżę szybową, która obecnie jest wieżą widokową.

  Ściany zamkniętej kopalni pochodzą z XIX wieku, choć oczywiście są wyremontowane. Na terenie Muzeum jest kilka budynków pokopalnianych , m.in. kotłownia, budynek biurowy z łaźnią, warsztaty, pomieszczenia magazynowe, rozdzielnia.

  Aby zaprezentować turystom szyb górniczy, jego średnicę i sposób jaki został zbudowany, Jerzy Mazur zdecydował się na gigantyczną pracę, czyli odgruzowanie zasypanej po zamknięciu kopalni – Teresy (nazwa szybu).

  Nową ekspozycją w Muzeum Mazura, prezentowaną w nadszybiu, są zbiory związane z dwustuletnią działalnością  Fabryk Porcelany Krzysztof, Wałbrzych i Książ z których dwie ostatnie  niestety również zostały zamknięte podobnie jak kopalnie.

  Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych mieści się przy ul. Noworudzkiej, którą dwa lata temu w części przemianowano na ulicę o statusie miejskim imieniem Ayrtona Senny, brazylijskiego kierowcy wyścigowego, trzykrotnego mistrza świata Formuły1.

  Po wpisach do księgi pamiątkowej, widać że muzeum odwiedzają turyści z całego świata.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *