Menu
 • Menu

  Niezdrowa żywność – szokujące wyniki kontroli sklepowych

  Niezdrowa żywnośćKontrola Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wykazała, że niezdrowa żywność permanentnie trafia do klientów. Odchody gryzoni to tylko jedna z niespodzianek, jakie możemy znaleźć w artykułach spożywczych sprzedawanych w sklepach. Portal Money.pl pisze o szokujących wynikach kontroli jakości przeprowadzonej przez Inspekcję Jakości.

  Okazuje się, że towary dostępne na półkach nie zawsze spełniają obowiązujące normy. Sprzedawcy nie zawsze również przestrzegają wymagań określonych przez producentów. W konsekwencji niezdrowa żywność trafia do jadłospisu wielu Polaków. Inspektorzy skontrolowali jakość między innymi mięsa, jaj, przypraw, olejów, owoców, warzyw i makaronów. Okazuje się – pisze Money.pl – że jakość tych produktów spada.

  Co piąta skontrolowana partia mięsa nie spełniała wymogów jakości. Najczęstszym ujawnionym nadużyciem była obecność niezadeklarowanych i niedopuszczonych do spożycia składników. Produkty drobiowe zawierały natomiast nadmierną ilość wody. Inspektorzy stwierdzili w niektórych wyrobach niższą niż deklarowano zawartość mięsa.

  Ciekawych znalezisk dokonano w przyprawach ziołowych. Jak podaje portal Money.pl, zawierały one między innymi odchody gryzoni i martwe szkodniki. Na wielu opakowaniach umieszczone zostały informacje, że produkt nie zawiera glutaminianu sodu. Fakt ten jest oczywisty, ponieważ używanie tej substancji jako dodatku do przypraw jest w Polsce zabronione.

  Niezdrowa żywność i marketingowe triki

  Chwyty marketingowe również nie zawsze bywają uczciwe. Często wykorzystuje się uczucia patriotyczne, żeby wcisnąć klientowi dany towar. Skontrolowany produkt zwany “miodem z Polski” zawierał pyłki kwiatowe roślin, które nie występują w naszym kraju.

  Sprzedawane w sklepach śliwki “kalifornijskie” pochodziły z Chile. Inne produkty również zawierały nazwy wprowadzające w błąd co do miejsca pochodzenia. Użycie w nazwie słowa “górski” nie musi wcale oznaczać, że towar ma cokolwiek wspólnego z górami.

  Można tu dodać, że często producenci wykorzystują w nazwach oczywiste fakty, by zachęcić do kupowania. Użycie w nazwie sloganu wyrób z „wiejskich ziemniaków” nie oznacza, że produkty konkurencji powstają z ziemniaków miejskich, a bezglutenowa kukurydza nie jest czymś wyjątkowym w świecie roślin.

  Inspekcja zanotowała natomiast inne ciekawe slogany. Użycie stwierdzenia “bez konserwantów”, “bez dodatku wody, cukru i konserwantów” nie powinno stanowić szczególnej zachęty, ponieważ polskie prawo zakazuje używania tych składników w sokach owocowych. Zakaz stosowania konserwantów dotyczy też olejów tłoczonych na zimno, więc użycie w ich przypadku sloganu “bez konserwantów” nie oznacza, że wyrób jest wyjątkowy.

  W wielu przypadkach klient nie może sam stwierdzić, czy w danym produkcie znajdują się niedozwolone substancje? Jeśli jednak zauważymy, że produkt nie spełnia norm jakości, albo że niezdrowa żywność trafiła w nasze ręce, możemy zareklamować wyrób, lub zgłosić ten fakt do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Źródło – Money.pl

  Jedna odpowiedź do “Niezdrowa żywność – szokujące wyniki kontroli sklepowych”

  1. Pajak napisał(a):

   Dziwna cisza panuje nad kwestią jakości wódek . Wódki znanych marek kupowane nawet w dużych sieciach handlowych śmierdzą rozpuszczalnikiem i jakimiś chemikaliami . Są obrzydliwe
   Zważywszy na cenę wódek , zapewne niebawem dowiemy się o gigantycznych przekrętach

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *