Menu
 • Menu

  Nieśmiertelność – nowa obsesja w Dolinie Krzemowej

  NieśmiertelnośćNa czym obecnie łatwo dorobić się w Dolinie Krzemowej? Na największym lęku ludzkości. Nieśmiertelność stała się tam chodliwym towarem. Powstają startupy oferujące znaczne wydłużenie życia. Zdobywają one w krótkim czasie ogromne fundusze ze sprzedaży akcji, a następnie upadają z braku efektów. Tracą akcjonariusze, a twórcy zbierają zyski. Czy jednak wszystkie takie inwestycje skazane są na porażkę?

  Sprawie przyjrzał się “Business Insider”. Jak donosi portal, wizjonerów z Doliny Krzemowej od dawna fascynuje problem wydłużenia życia i uniknięcia problemów związanych ze starością. Nieśmiertelność stała się przedmiotem zainteresowania Google. Firma stworzyła nawet własny startup Calico, który bada czynniki decydujące o długości życia. Firma chce odpowiedzieć na pytanie, jak dieta niskokaloryczna wpływa na długowieczność?

  W Dolinie Krzemowej – podaje „Business Insider – wielu ludzi wierzy, że nieśmiertelność jest możliwa do osiągnięcia dzięki nowoczesnej technologii i rosnącemu zasobowi wiedzy. Nie wszyscy jednak podzielają tę optymistyczną tezę. Niektórzy badacze sądzą, że docieramy już do granicy długowieczności. Maksymalna długość życia przedstawiciela naszego gatunku – według tej teorii – nie może przekroczyć 115 lat.

  Część uczonych i przedsiębiorców podważa jednak tę opinię. Wśród nich jest Peter Diamantis, jeden z twórców startupu Celularity i Singularity University. Według tego lekarza, za 20 lat dojdzie do przełomu na ogromną skalę w długości życia.

  Nieśmiertelność ze startupem Celularity

  Firma Celularity – pisze „Business Insider” – zajmuje się wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z ludzkiego łożyska. Peter Diamantis uważa, że mogą one wspierać system immunologiczny człowieka w walce ze śmiertelnymi chorobami.

  Firma w lutym 2018 roku zebrała od inwestorów 250 mln USD na swój dalszy rozwój. Dzięki tym funduszom prowadzone mają być badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych do opóźniania procesów starzenia. Chodzi na początek o poprawę sprawności systemu immunologicznego w celu lepszej walki z nieuleczalnymi lub trudnymi do wyleczenia schorzeniami takimi jak rak czy choroby autoimmunologiczne.

  Do firmy należy LifebankUSA, który zajmuje się magazynowaniem krwi pępowinowej i materiału pobranego z łożysk. Preparaty te mają być przydatne, jeśli tylko uda się opracować sposób ich wykorzystania do poprawy sprawności układu odpornościowego człowieka.

  Nieśmiertelność nie jest więc łatwa do osiągnięcia. Firmy z Doliny Krzemowej pracują zatem nad metodami wydłużenia życia i poprawy jego komfortu. Inspiracją dla twórców podobnych przedsięwzięć bywają niekiedy długowieczne zwierzęta. Zastanawiają się oni, czy – skoro zwierzęta mogą żyć kilkaset lat – człowiek nie mógłby osiągnąć podobnego wyników?

  Wiara w nieśmiertelność wynika też z obserwowanego tempa rozwoju ludzkości. Skoro rozwija się ona coraz szybciej, to za 10 lub 20 lat człowiek posiadać może narzędzia, o których mu się dziś nie śniło.

  Źródło – Business Insider

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *