Menu
 • Menu

  Nieruchomości komercyjne w Polsce – rekordowa wartość transakcji

  Nieruchomości komercyjneNieruchomości komercyjne w Polsce kupują nawet klienci z Republiki Południowej Afryki, Malezji, Singapuru i Korei Południowej. Suma transakcji na tym rynku może przekroczyć rekordową wartość 4,6 miliarda euro – pisze portal TVN24 BiS. Firma doradcza Colliers International w swoim raporcie przewiduje znaczny wzrost liczby klientów w tym roku. Na naszym rynku mogą też pojawić się nowi klienci z Kanady i Australii.

  Przełomowym momentem na rynku polskich nieruchomości było wejście naszego kraju do Unii Europejskiej w 2004 roku. Uwiarygodniło ono nasz rynek w oczach zagranicznych inwestorów. Konsekwencją stało się większe zainteresowanie zagranicznych firm, które zaczęły u nas inwestować w nieruchomości komercyjne.

  Napływ funduszy strukturalnych z Unii Europejskiej i dobre perspektywy wzrostu PKB również wpłynęły na zwiększoną aktywność inwestycyjną – pisze TVN24 BiS. W 2005 roku wartość zrealizowanych inwestycji osiągnęła aż 4,5 mld euro. Jednak kryzys gospodarczy 2008 roku podważył zaufanie inwestorów do rynku nieruchomości. Dało się to odczuć również w naszym kraju. Nastąpił znaczny spadek inwestycji w nieruchomości komercyjne.

  Skutki kryzysu nie miały charakteru długofalowego. Do odbicia doszło już w 2010 roku i od tamtej pory trwa systematyczny wzrost wartości transakcji na tym rynku. W 2016 roku wartość transakcji osiągnęła 4,6 mld euro. Aż 1,8 mld euro zainwestował kapitał pochodzący z Afryki Południowej.

  Nieruchomości komercyjne coraz chętniej kupowane przez inwestorów spoza Europy

  Jak podaje w swoim raporcie cytowana przez TVN24 BiS firma Colliers International, zmieniała się w ciągu ostatnich 20 lat struktura narodowościowa inwestorów. Na początku tego okresu dominował kapitał brytyjski, niemiecki i amerykański. Obecnie natomiast coraz większe zainteresowanie wykazują podmioty spoza Europy. Dotyczy to głównie Republiki Południowej Afryki, Malezji, Korei Południowej i Singapuru.

  Pojawiają się też na tym rynku Chińczycy, a swoje zainteresowanie wyrażają coraz częściej Kanadyjczycy i Australijczycy. Od 2006 roku na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce zrealizowano transakcje o łącznej wartości 34,2 mld euro. Z tego w pierwszym półroczu 2017 roku wartość transakcji wyniosła 1,5 mld euro. Colliers International przewiduje jednak, że w całym bieżącym roku ich suma przekroczy wartość 4,6 mld euro. To jest rekord, jaki udało się ustanowić w 2016 roku.

  Nieruchomości komercyjne w Polsce cieszą się dużym powodzeniem, ponieważ za ich atrakcyjnością przemawiają pozytywne oceny polskiej gospodarki. Analitycy zwracają głównie uwagę na: potencjał gospodarczy, stabilny system prawny i atrakcyjność niektórych ośrodków miejskich.

  Colliers International przewiduje dalszy wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w Polsce. W przyszłym roku może zostać pobity kolejny rekord. Jednak istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się problemów z ich niewystarczającą podażą. Wszystko będzie zależało od liczby dostępnych powierzchni.

  Źródło – TVN24 BiS

  2 odpowiedzi na “Nieruchomości komercyjne w Polsce – rekordowa wartość transakcji”

  1. misters napisał(a):

   JARTOM ma w swoich bazach ogrom wolnych hal magazynowych, które można przejąć na bardzo dobrych warunkach. Śledzicie ich? W ich bazie macie 99 proc. całego rynku magazynów. Czekam na raport dla roku 2018. W sumie to może się wiele dziać – bardzo ciekawe, do jakich konkretnie dojdzie zmian.

  2. Pośrednik napisał(a):

   AM WINTER w swoic bazach ma świetny grunt, z MPZT w Strefie Aktywizacji Gospodarczej, S5 (Wrocław-Rawicz), 1-35ha. 25m wysoka hala, media przygotowane nawet pod fabrykę 11ha i 3500 pracowników. 35 minut do Wrocławia S5, 100 km do Wrocławia. Najlepsza Strefa przy Rawiczu…

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *