Menu
 • Menu

  Nierówności społeczne na świecie – w 2017 roku padł nowy rekord

  Nierówności społeczneJuż nie 8, jak w 2016 roku, ale 3 osoby mają większy majątek niż biedniejsza połowa ludzkości. Nierówności społeczne na świecie stały się jeszcze większe. Chociaż w ubiegłym roku światowa gospodarka przeżywała spore ożywienie, nie wszyscy na nim skorzystali. Aż 82% majątku wypracowanego w 2017 roku trafiło do 1% najbogatszych ludzi na świecie. Natomiast połowa ludzkości nie wzbogaciła się wcale.

  Polska Agencja Prasowa opublikowała właśnie wyniki raportu organizacji humanitarnej Oxfam: „Nagradzać pracę, nie bogactwo”. Wynika z niego, że – mimo dobrej koniunktury gospodarczej na świecie – w ciągu ostatniego roku 3,7 miliarda ludzi nie zwiększyło swego majątku. Za to w okresie marzec 2016 – marzec 2017 liczba milionerów zwiększała się co drugi dzień o 1 osobę.

  Trzech najbogatszych Amerykanów posiadało łącznie majątek równy biedniejszej połowie ludzkości. Jak wynika z cytowanych przez PAP badań, od 2010 roku majątek najbogatszych rośnie średnio o 13% rocznie.

  Oxfam zajmuje się miedzy innymi dostarczaniem pomocy dla krajów rozwijających się. Na dzień przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos wezwał on, by zagwarantować wszystkim pracownikom taką samą płacę minimalną i zająć się problemem unikania płacenia podatków przez najbogatszych.

  Nierówności społeczne powstają, ponieważ nagradza się bogactwo bardziej niż pracę

  Jak powiedziała w wywiadzie dla Reutera dyrektor Oxfam International Winnie Byanyima, producenci korzystają z taniej siły roboczej nie tylko dlatego, by obniżyć ceny swoich towarów, ale również by mnożyć zyski firm i ich bogatych inwestorów.

  Jej zdaniem nierówności społeczne na świecie wynikają głównie z oszustw podatkowych. Dlatego konieczne są przepisy, które uderzą w raje podatkowe. Umożliwi to przekazywanie pieniędzy z podatków na edukację i opiekę zdrowotną. Byanyima skrytykowała również politykę Donalda Trumpa za – jak to określiła – wprowadzanie zmian podatkowych służących tylko bogatym Amerykanom, co odbywa się kosztem zwykłych obywateli.

  Grupa osób bajecznie bogatych zdominowana jest przez Amerykanów. Pięć pierwszych miejsc na liście najbogatszych ludzi na świecie magazynu “Forbes” zajmują: założyciel i udziałowiec firmy Microsoft Bill Gates, założyciel grupy odzieżowej Inditex, do której należy między innymi marka Zara – Amancio Ortega, inwestor giełdowy Warren Buffett, twórca sieci sprzedaży internetowej Amazon Jeff Bezos oraz twórca Facebooka Mark Zuckerberg.

  Nierówności społeczne na świecie staja się coraz większe. Dotyczy to nie tylko krajów biednych, ale również wysokorozwiniętych. W wielu z nich można zaobserwować kurczenie się klasy średniej, która przez lata przedstawiana była jako podstawa zachodniego ładu społecznego i wartości. Nawet w czasach kryzysu 2008 roku, kiedy ubożały miliony pracowników, liczna milionerów i ich majątki systematycznie rosły.

  Źródło – PAP

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *