Menu
 • Menu

  Niemiecka gospodarka w 2019 r. – czy recesja za Odrą uderzy w Polskich eksporterów?

  Niemiecka gospodarkaNiemiecka gospodarka – zdaniem ekonomistów – w całym 2019 roku będzie balansować na granicy recesji. Od kilku miesięcy obserwowany jest tam spadek PKB i trudno spodziewać się w najbliższym czasie znaczącej poprawy sytuacji – pisze “Rzeczpospolita”. Gdy chodzi o polską gospodarkę, negatywny wpływ sytuacji u naszego zachodniego sąsiada nie wydaje się mieć znaczącego wpływu na wskaźniki. Czy jednak taka sytuacje się utrzyma?

  Chociaż w marcu – podaje “Rzeczpospolita – wskaźnik zaufania przedsiębiorców z Niemiec do ich gospodarki wzrósł po raz pierwszy od pół roku, nastroje w sektorze przemysłowym są ciągle coraz gorsze.

  Wskaźnik Ifo zwiększył się z 98,7 pkt w lutym do 99,6 pkt w marcu 2019 roku, mimo że eksperci spodziewali się jego stabilizacji. Wskaźnik, który obliczany jest na podstawie ankiet przeprowadzonych na 9 tysiącach przedsiębiorców, przedstawia ocenę aktualnej sytuacji i oczekiwań niemieckiego biznesu.

  W marcu zarówno ocena bieżącej sytuacji, jak i oczekiwania na najbliższą przyszłość polepszyły się. Cytowany przez gazetę ekonomista z banku ING Carsten Brzeski wskazuje, że najnowsze wyniki dają podstawę do „umiarkowanego optymizmu”.

  Dodaje on jednocześnie, że: Sytuacja Niemiec to najlepszy przykład na to, jak fundamentalnie solidna gospodarka, z pewnymi tylko strukturalnymi słabościami, może się znaleźć na kolanach wskutek pewnych ryzyk i niepewności. (cytat za „Rzeczpospolitą”)

  Niemiecka gospodarka spowalniana przez przemysł przetwórczy

  Największym hamulcem dla gospodarki naszego sąsiada zza Odry jest przemysł przetwórczy. Od pół roku jego wyniki negatywnie wpływają na wzrost PKB. Dla tego sektora wskaźnik Ifo ciągle spada. W marcu osiągnął on najniższy wynik od 2014 roku a jego wartość zmniejszyła się z 9,1 pkt w lutym 2019 roku do 6,6 pkt w marcu.

  W przemyśle przetwórczym spadek zanotował również inny wskaźnik – PMI. Spadki obu wskaźników idą w parze ze słabymi danymi na temat produkcji przemysłowej w Niemczech. Zmniejszyła się ona o 2 procent rok do roku.

  Jak przewiduje cytowany przez „Rzeczpospolitą” główny ekonomista do spraw Europy w firmie analitycznej Capital Economics Andrew Kenninghama, przez cały 2019 rok gospodarka niemiecka znajdować się będzie na granicy recesji. Dodaje on, że jego firma obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Niemiec do 0,8 procenta w 2019 roku.

  Recesja w Niemczech stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego również w naszym kraju. Ucierpieć mogą firmy zajmujące się eksportem za Odrę, ale również pozostali eksporterzy. Na razie nie widać jednak, by Polska odczuła problemy, w jakich znalazła się nieniecka gospodarka i skutki spowolnienia obserwowanego w całej strefie euro.

  Jak pisze “Rzeczpospolita”, powołując się na ekonomistów Credit Agricole: przełożenie dekoniunktury w zachodniej Europie na sytuację w polskim przemyśle osłabiają takie czynniki, jak rosnąca przewaga konkurencyjna polskich firm za granicą, reorientacja geograficzna eksportu oraz wciąż duże, choć malejące, zaległości produkcyjne.

  Istnieje zatem nadzieja, że spowolnienie w Europie nie będzie miało nazbyt negatywnego wpływu na polską gospodarkę, choć należy się spodziewać pewnego zmniejszenia tempa wzrostu PKB, który w 2018 roku osiągnął wysoką wartość – 5,1 proc.

  Autor: Waldemar Kubielski
  Źródło: “Rzeczpospolita”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *