Menu
 • Menu

  Niemcy i Rosja zacieśniają współpracę gospodarczą

  Niemcy i RosjaNiemcy i Rosja będą ściślej współpracować w dziedzinie gospodarki i technologii. Berlin planuje nawet “postawić na nogi” rosyjską gospodarkę – pisze portal “Money.pl”. Ministrowie gospodarki obu państw planują podpisanie listu intencyjnego w sprawie rozwoju współpracy ekonomicznej. Jak podkreśla portal, deklaracja taka będzie najważniejszym dokumentem od 2014 roku, to znaczy od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie.

  Jak pisze “Money.pl”: Inicjatywa ma na celu umożliwienie niemieckim firmom „postawienia na nogi” rosyjskiej gospodarki, mimo obowiązujących unijnych sankcji.

  Portal powołuje się na Polską Agencję Prasową, ta zaś na agencję DPA. Informacja miała zostać przekazana przez szefa niemiecko-rosyjskiej Izby Handlowej Matthiasa Scheppa. Stwierdził on: Wydajność gospodarki Rosji jest o połowę niższa niż RFN. Dzięki nowemu partnerstwu niemieckie technologie mogą pomóc poprawić rosyjską produktywność. (cytat za “Money.pl”)

  Niemcy i Rosja już wkrótce podpiszą odpowiednią deklarację. Mają to uczynić ministrowie gospodarki Niemiec Peter Altmaier oraz Rosji Maksim Orieszkin.

  Informacja już wzbudziła duże kontrowersje, podobnie jak pogłoski na temat udziału Altmaiera w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Niemieckie plany są sprzeczne z polityką Unii Europejskiej. W marcu 2014 roku na Rosję zostały nałożone unijne sankcje gospodarcze, personalne i dyplomatyczne. Przyczyną było naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy i wspieranie prorosyjskich rebeliantów w tym kraju.

  Czy Niemcy i Rosja będą współpracować mimo trwającego na Ukrainie konfliktu?

  Wizyta Altmaiera w Petersburgu została już potwierdzona. Byłoby to posunięcie bardzo kontrowersyjne, ponieważ na forum mają pojawić się: Konstantin Małofiejew – oligarcha finansujący separatystów z Doniecka a także Denis Puszylin – przywódca tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

  Jak pisze “Money.pl”, niemiecki minister stwierdził, że zamierza reprezentować podczas swojej wizyty na forum interesy niemieckich firm. Dodał również, że “sankcje wobec Rosji będą obowiązywać tak długo, jak to będzie uzasadnione”.

  Przeciwny sankcjom jest również inny niemiecki urzędnik. Michael Kretschmer, premier Saksonii stwierdził, że powinno się znieść ograniczenia nałożone przez Unię Europejską. Ma on również nadzieję, że Niemcy i Rosja będą normalizować swoje stosunki gospodarcze. Premier Saksonii podkreśla, że sankcje mają bardzo negatywny wpływ na gospodarkę jego landu i całych wschodnich Niemiec. Kretschmer podobnie jak Altmaier jest politykiem CDU.

  Jak pisze “Money.pl”: W czwartek rozpoczęła się 23. edycja Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, nazywanego „rosyjskim Davos”. To najważniejsze tego rodzaju spotkaniem w Rosji, co roku gromadzi przedstawicieli kręgów biznesowych i politycznych z całego świata.

  Być może jesteśmy świadkami zasadniczej zmiany w stosunkach niemiecko-rosyjskich. Można postawić pytanie, czy w związku z tym również polityka Unii Europejskiej ulegnie w tej kwestii zmianie?

  Autor: Wojciech Ostrowski
  Źródło: “Money.pl”

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *