Menu
 • Menu

  Na jaki rodzaj szkieł kontaktowych się zdecydować?

  jaki rodzaj szkieł kontaktowychMogłoby się wydawać, że nie ma większej filozofii w wybieraniu soczewek kontaktowych, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów soczewek.

  Powinny one być bezwzględnie dobierane z lekarzem okulistą. Znaczenie ma nie tylko to, z jaką wadą wzroku czy też dolegliwością oczu się borykamy, ale również od wielu innych czynników.

  Na jaki rodzaj szkieł kontaktowych się zdecydować?

  Szkła kontaktowe dostępne są w wielu wariantach. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane, jaki będzie czas i sposób ich noszenia oraz jakie będzie ich przeznaczenie. Jeśli chodzi o podział ze względu na materiał, to wyróżnia się szkła kontaktowe twarde i miękkie (hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe). Najpopularniejsze są szkła miękkie, które są stosunkowo tanie i elastyczne oraz bardzo dobrze przepuszczają tlen.

  Modele hydrożelowe są niezwykle delikatne i dobrze uwodnione, dzięki czemu praktycznie nie wyczuwa się ich obecności na oku. Szkła silikonowo-hydrożelowe są bardziej sztywne, ale lepiej przepuszczają tlen. Mniej komfortowe w noszeniu są szkła kontaktowe twarde, które zalecane są głównie w przypadku braku możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku przy użyciu soczewek miękkich. Na rynku dostępne są szkła kontaktowe jednodniowe, czyli jednorazowe oraz wielokrotnego użytku – dwutygodniowe, miesięczne czy też nawet trzymiesięczne.

  Po soczewki udaj się do sklepu internetowego optiva.pl

  Szkła kontaktowe – dzienne czy miesięczne?

  Soczewki kontaktowe dzieli się także ze względu na tryb noszenia. Te użytkowane do czternastu godzin określa się mianem dziennych, a ciągłe można nosić nawet przez miesiąc i w nocy, czyli bez przerwy. Są także szkła elastyczne do noszenia przez kilka dni bez przerwy. Soczewki mogą być korekcyjne (sferyczne, toryczne lub multifocalne), lecznicze lub kosmetyczne. Te ostatnie służą przede wszystkim do zmienienia koloru tęczówki oka, do zakrycia zaćmy czy tez do zakamuflowania jakiejś wady zewnętrznej części oka. Z kolei szkła kontaktowe terapeutyczne używane są do zapewnienia oczom ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *