Menu
 • Menu

  Monitoring biura lub sklepu

  Monitoring biuraInstalowanie systemu CCTV (Closed-Circuit TeleVision) w biurze lub sklepie to obecnie standard, który podnosi bezpieczeństwo lub zwiększa wydajność pracowników. Monitoring w takich miejscach nie musi wiązać się z wysokimi kosztami i koniecznością zatrudniania ekipy do montażu urządzeń.

  Sprzęt analogowy czy cyfrowy

  Wydajny system telewizji przemysłowej można skompletować już za kilka tysięcy złotych. Konfiguracja i samodzielna instalacja mało skomplikowanego i składającego się z 3-8 kamer monitoringu nie jest skomplikowana. Ważne jednak jest, by najpierw odpowiedzieć na kilka pytań, które będą kluczowe w podejmowaniu decyzji o rodzaju zaawansowania technologicznego kupowanego sprzętu. W przypadku ochrony towarów i konieczności identyfikacji potencjalnych złodziei lepiej będą sprawdzały się kamery cyfrowe (HD lub FHD). Obraz zapisany w wysokiej rozdzielczości (dodatkowo kolorowy) daje możliwość szybkiego i bezbłędnego rozpoznania rabusia.

  Zestaw do monitoringu zainstalowany w biurze może służyć zarówno poprawie bezpieczeństwa, jak również kontroli pracy osób zatrudnionych. Dzięki temu można sprawdzać ile czasu pracownicy rzeczywiście poświęcają pracy, czy nie spędzają np. czasu na prywatnych rozmowach lub w bufecie. Należy jednak pamiętać, by obserwowanie pracowników nie naruszało ich dóbr osobistych, a wykorzystanie wizerunku osób nie może odbyć się bez ich zgody. W biurach również ważne jest rozpoznanie twarzy, dlatego również tu lepiej sprawdzi się cyfrowy sprzęt.

  Kamery analogowe w obu przypadkach to najlepszy wybór, gdy konieczny jest również monitoring zewnętrzny. W miejscach wyposażonych w kamery ryzyko kradzieży i aktów wandalizmu czy innych wykroczeń bardzo maleje, zwiększa się też przez to bezpieczeństwo personelu.

  Gdzie rozlokować kamery?

  Dostosowanie liczby kamer do obszaru, który ma zostać objęty obserwacją to kluczowy element optymalnego funkcjonowania całego systemu. W sklepie najlepiej ulokować jedną kamerę w okolicach kasy. Rejestracja obrazu transakcji to też zabezpieczenie na wypadek pomyłek lub nieprawidłowości związanych z ewidencjonowaniem towaru. Kilka kamer wewnątrz sklepu daje  obraz całej powierzchni. Jedna kamera panoramiczna wystarczy, gdy sklep jest małych rozmiarów,

  Rozplanowanie kamer monitorujących w biurze zależy przede wszystkim od tego, czy mają być one widoczne dla pracowników, czy ważniejsze jest to, by była to dyskretna obserwacja. W drugim wypadku najprawdopodobniej konieczne będzie wynajęcie ekipy montażowej oraz zakupienie droższego sprzętu. Warto umieścić kamery na korytarzu oraz w częściach wspólnych np. kuchni lub pokoju socjalnym.

  Udostępnij w sieci ....Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on VKShare on Tumblr

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *