Menu
 • Menu

  Monety okolicznościowe NBP

  Monety okolicznościowePoszukując alternatywnego rozwiązania dla zabezpieczenia wartości swojego majątku, warto rozważyć lokowanie kapitału w złocie. Kruszec ten jest stosunkowo odporny na rynkowe zawirowania, kryzysy walutowe czy ruchy banków centralnych a jego zasoby są naturalnie ograniczone.

  Dobrym pomysłem jest lokowanie kapitału w okolicznościowych monetach kolekcjonerskich Narodowego Baku Polskiego.

  Monety okolicznościowe to – zgodnie z nazwą – monety upamiętniająca ważne postaci, wydarzenia czy rocznice historyczne. Monety okolicznościowe mogą, w zależności od sposobu wprowadzania do obrotu, dzielić się na monety obiegowe i kolekcjonerskie. Te pierwsze, zwane również monetami obiegowymi okolicznościowymi, zostały wprowadzane do obiegu po wartości nominalnej.

  Monety kolekcjonerskie natomiast mają cenę wyższą, niż wskazuje ich nominał. Na ich wartość, obok zdeklarowanego nominału, wpływa także rodzaj i ilość zawartego kruszcu, a w niektórych przypadkach także bieżące trendy, czyli tak zwana wartość kolekcjonerska. Monety te najczęściej bite są specjalnym stemplem z metali szlachetnych – głównie srebra i złota.

  Monety okolicznościowe NBP w Mennicy Polskiej

  Mennica Polska jest czołowym producentem srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich NBP. Wszystkie monety okolicznościowe oraz monety kolekcjonerskie wykonano z najwyższą starannością o detale. Do produkcji użyto wyłącznie najwyższej jakości kruszców oraz nowoczesnych technik mincerskich, co z pewnością doceni niejeden esteta.

  Dostępne w sklepie Mennicy Polskiej monety kolekcjonerskie NBP to gratka zarówno dla doświadczonych kolekcjonerów, jak i osób poszukujących oryginalnego prezentu na wyjątkową okazję, jak ślub, chrzciny czy komunia, a także dla wszystkich pragnących rozpocząć swoją numizmatyczną przygodę. Zakupu monet NBP można wygodnie dokonać przez internet: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-kolekcjonerskie/monety/monety-nbp/ lub telefonicznie, a najwyższą jakość, atrakcyjne ceny oraz bezpieczeństwo transakcji gwarantuje wieloletnie doświadczenie Mennicy Polskiej jako lidera na krajowym rynku numizmatycznym.

  Do kolekcji – czyli monety okolicznościowe NBP

  Monety okolicznościowe w zależności od emitenta mogą być prawnie określonym środkiem pieniężnym lub też stanowić wyłącznie obiekt kolekcjonerski. Jednak żadne z nich nie znajdują praktycznego zastosowania jako środek płatniczy, są więc zaliczane do tak zwanych pozornych znaków pieniężnych. Co ciekawe, monety kolekcjonerskie czasami produkowane są w niestandardowych wymiarach. Często spotykanym, nietypowym – jak na monety – kształtem jest prostokąt o zaokrąglonych krawędziach lub elipsa.

  Mogą być również poddawane procesie platerowania metalem szlachetnym oraz oksydowaniu. Monety kolekcjonerskie NBP są bite przy pomocy stempla lustrzanego i zdobione tampodrukiem. Popularne nominały polskich monet kolekcjonerskich to: 10, 20, 100 i 200 złotych. Narodowy Bank Polski okazjonalnie wypuszcza też inne nominały.

  Reasumując, wszyscy, którzy kolekcjonują monety okolicznościowe już od jakiegoś czasu lub dopiero planują zacząć lub po prostu interesują się numizmatyką, z pewnością docenią ofertę monet kolekcjonerskich oraz okazjonalnych NBP. Numizmaty upamiętniające jakieś ważne wydarzenie historyczne lub znaną postać stanowią też ciekawy, wartościowy i nietypowy prezent na wyjątkową okazję.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *