Mieszkanie dla Młodych – nowy nabór wniosków od 8 sierpnia 2017
Od 8 sierpnia 2017 roku można będzie ponownie składać wnioski w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Program umożliwia otrzymanie rządowego dofinansowania do wkładu własnego na zakup lokalu mieszkalnego. Dzięki inicjatywie Ministra Infrastruktury i Budownictwa przekazano dodatkowe 68 mln złotych na dofinansowanie zakupu mieszkań w ramach środków na ten rok.
Dodatkowy nabór umożliwiła nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. To na jej podstawie realizowany jest program Mieszkanie dla Młodych. Jak zadeklarował po uchwaleniu przez parlament nowelizacji ustawy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk:
Chcemy pomóc polskim rodzinom w pozyskiwaniu mieszkań, dlatego oprócz prac nad programem Mieszkanie Plus przygotowaliśmy rozwiązanie, które umożliwi pełne wykorzystanie dostępnych środków w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki temu kolejne tysiące rodzin będą mogły nabyć własne mieszkanie.
Co trzeba zrobić, by złożyć wniosek w ramach programu Mieszkanie dla Młodych?
Aby wziąć udział w programie, należy złożyć wniosek o dofinansowanie wkładu własnego kredytu na mieszkanie wraz z wnioskiem o kredyt mieszkaniowy. Nie wszystkie jednak wnioski kredytowe będą honorowane. Właściwe są jedynie te, które zostały złożone w banku, który bierze udział w programie Mieszkanie dla Młodych. Lista takich banków dostępna jest na stronie internetowej: https://www.bgk.pl/bip/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych-30/
W programie określono także kryteria, jakie powinni spełniać sami wnioskodawcy. O dofinansowanie może starać się każdy, kto nie ukończył 35 roku życia, lub skończy 35 lat w 2017 roku. Osoba starająca się o dofinansowanie wpłaty własnej nie może być właścicielem nieruchomości mieszkalnej ani w chwili obecnej, w przeszłości. Zapis ten nie dotyczy jednak osób, które wychowują przynajmniej 3 dzieci.
O dofinansowanie można starać się zarówno w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym. Dotyczy to mieszkań i domów. Powierzchnia mieszkania nie może jednak przekraczać 75 m2, natomiast domu 100 m2. W przypadku osób wychowujących przynajmniej troje dzieci powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 85 m2 natomiast domu 110m2.
Regulamin określa również maksymalne ceny za 1 m2. Tabela limitów takich cen dostępna jest na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego: https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/dla_mediow/Dane_liczbowe_programu_Mieszkanie_dla_Mlodych/wskazniki_i_limity_MdM_III_Q_2017.pdf
Sam kredyt bankowy musi stanowić minimum 50% ceny zakupu nieruchomości. Musi on również być zaciągany w złotych polskich na okres co najmniej 15 lat.
Dodatkowe informacje dotyczące szczegółów i kryteriów programu Mieszkanie dla Młodych dostępne są: we wszystkich oddziałach banków biorących w nim udział, na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego – https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/mieszkanie-dla-mlodych/, na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa http://mib.gov.pl/2-MieszkaniedlaMlodych.htm oraz na stronie internetowej: Obywatel.gov.pl.
Źródło – Serwis Prasowy PAP
[…] Zobacz więcej na rynekinwestycji.pl […]