Menu
 • Menu

  Małopolska Hodowla Roślin to nie tylko rośliny

  Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o. jest jedną z wiodących firm hodowlano-nasiennych w Polsce. Naszym podstawowym kierunkiem działalności jest hodowla buraka pastewnego, zbóż, kukurydzy, traw, roślin motylkowatych drobnonasiennych oraz obrót materiałem siewnym roślin rolniczych. Od 2012 roku zajmujemy się również hodowlą koni arabskich w Stadzie Ogierów w Białce.

  Nieprzerwanie od 1872 roku dostarczamy na rynek najwyższej jakości kwalifikowany materiał siewny roślin uprawnych. Naszą misją jest polepszenie efektywności produkcji roślinnej poprzez ciągłe wprowadzanie nowych odmian o udoskonalonych cechach rolniczych i parametrach jakościowych ziarna.

  Dzięki znakomitej kadrze hodowców, ogromnej ilości i różnorodności materiału genetycznego oraz nowoczesnym metodom hodowli Małopolska Hodowla Roślin jest właścicielem ok. 80 odmian w 24 gatunkach roślin rolniczych. Są to odmiany nowej generacji, wysoko plonujące, odporne na choroby, przystosowane do różnych warunków klimatyczno-glebowych, przydatne do przetwórstwa rolno-spożywczego oraz na pasze dla zwierząt.

  Jako jedyna hodowla w Polsce możemy poszczycić się tak dużą bioróżnorodnością gatunków i odmian. Oprócz powszechnie znanych i uprawianych roślin w naszym dorobku hodowlanym posiadamy gatunki niszowe takie jak: burak pastewny, gryka, esparceta siewna, komonica zwyczajna, koniczyna łąkowa, koniczyna krwistoczerwona, seradela, trawy.

  Ostatnim dużym osiągnięciem naszej hodowli są 2 odmiany zbóż jarych: pszenica zwyczajna Harenda o rewelacyjnym potencjale plonotwórczym oraz owies zwyczajny Harnaś, cechujący się wysokim, stabilnym plonem o dobrych parametrach jakościowych oraz odpornością na choroby. Odmiany te zostały nagrodzone prestiżowymi wyróżnieniami – Złotymi Medalami MTP Polagra Premiery 2016.

  W 2016 roku zostały również wpisane do krajowego rejestru 2 nowe odmiany pszenicy ozimej MHR – Medalistka i Kometa. Są to odmiany o bardzo korzystnych cechach rolniczych, przewyższające dotychczasowe najlepsze polskie odmiany wzorcowe. Nasiona tych odmian będą dostępne dla polskich rolników od 2018 roku.

  Odrębną działalność Spółki stanowi hodowla koni czystej krwi arabskiej w Białce na Lubelszczyźnie. Białeckie araby odnoszą sukcesy na prestiżowych pokazach i czempionatach, jak również w konkurencjach sportowych. Walory polskiej hodowli koni arabskich są znane i doceniane na całym świecie. Obecnie w Białce utrzymywanych jest ponad 140  koni arabskich. Stado prowadzi również działalność popularyzującą sport, w szczególności organizując zawody jeździeckie.

   

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *